logo

Witaminy syntetyczne i naturalne


Witaminy naturalne i syntetyczne - różnice

Witaminy to nic innego jak związki chemiczne, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania całego organizmu. Organizm nie potrafi ich samodzielnie wytworzyć, dlatego niezbędne jest przyjmowanie ich poprzez pożywienie.

Naturalne witaminy można znaleźć w takich produktach, jak owoce i warzywa. Właśnie dlatego specjaliści od żywienia i dietetycy zalecają dzienną dawkę, którą należy przyjmować. Sytuacja komplikuje się w momencie, gdy przez żywność nie jesteśmy w stanie dostarczyć organizmowi odpowiedniej ilości witamin i składników odżywczych. Dzieje się tak na przykład wtedy, gdy jemy zbyt mało owoców i warzyw. Nie należy jednak wtedy zapominać, że niezbędne witaminy należy dostarczyć w takiej sytuacji do organizmu w postaci syntetycznej.

Obecnie w aptekach czy sklepach internetowych dostępnych jest wiele suplementów diety, zawierających witaminy. Jest to łatwe rozwiązanie dla każdego, kto nie dostarcza ich odpowiedniej ilości w pożywieniu.

Witaminy syntetyczne i naturalne - które wybierać?

Wiele osób może zastanawiać się, czy witaminy syntetyczne są bezpieczne dla zdrowia. Niektórzy nie są jednak świadomi tego, że tak naprawdę wzory chemiczne witamin naturalnych i syntetycznych zazwyczaj nie różnią się od siebie. Oznacza to, że do organizmu dostarczane są dokładnie takie same substancje. Organizm natomiast nie potrafi zweryfikować, który produkt jest naturalny, a który pochodzi z suplementu diety.

Dzięki suplementom diety, zawierających cenne witaminy i minerały, można skutecznie uzupełnić ich niedobór w organizmie, co poprawia funkcjonowanie wielu organów, a także może wpłynąć na zmniejszenie ryzyka wielu chorób.