logo

Suplementy diety dla wegan i wegetarian


Specyficzna dieta może sprawić, że nie wszystkie dostępne na rynku produkty żywnościowe będą dla nas odpowiednie. Coraz więcej osób na całym świecie decyduje się na radykalną zmianę nawyków żywieniowych i przemodelowanie swojej diety w sposób zasadniczy. Odstawienie produktów pochodzenia zwierzęcego zwykle wiąże się z przejściem na weganizm, który w tej chwili jest chyba najbardziej rozpowszechnionym spośród alternatywnych modeli żywienia. Rośnie grono osób, które uważa dietę wegańską za najwłaściwszą.

Praktycy tematu, którzy na co dzień odżywiają się zgodnie z założeniami weganizmu, chwalą sobie taki stan rzeczy. Przekonują również, że bazując na wyrobach pochodzenia roślinnego, można dostarczyć organizmowi prawie wszystkich niezbędnych witamin(z wyjątkiem witaminy B12), minerałów oraz ogółu innych składników odżywczych. Przykładowo białko zwierzęce z mięsa można zastąpić białkiem roślinnym, którego cennym źródłem są chociażby rośliny strączkowe.

Rola suplementów diety dla wegan

Świat suplementów wychodzi naprzeciw potrzebom wegan i to w szerokim zakresie. Dysponuje bogatą ofertą suplementów diety stworzonych właśnie z myślą o osobach na diecie wegańskiej. Jaka jest rola takich specyfików? Jak każdy prawdziwy i efektywny suplement mają one na celu uzupełnienie i wyrównanie poziomu witamin, minerałów oraz innych składników (jak choćby witamina B12 czy żelazo). Choć dieta wegańska przy odpowiednim jej zaplanowaniu pozwala ograniczyć do minimum ryzyko jakichkolwiek niedoborów, to dzięki optymalnej suplementacji rezultaty będą jeszcze lepsze.

Podkreślić trzeba, że wszystkie propozycje suplementów dla wegan, jakie spotykają się z ich aprobatą, nie zawierają żadnych składników odzwierzęcych, a więc ich zażywanie jest w pełni zgodne z założeniami wegańskiej diety. Kluczowymi surowcami, jakich używa się do wyrobu takich produktów, są składniki roślinne oraz minerały pozyskiwane z odpowiedzialnych źródeł. Tym samym nie tylko wychodzą naprzeciw weganom, ale wszystkim osobom nastawionym na zdrowe odżywianie. Równocześnie można być pewnym, że koszty zakupu suplementów nie nadwyrężą zbyt mocno budżetu konsumenta.

Z uwagi na fakt, że w pewnych sytuacjach produkty wegańskie mogą być inaczej metabolizowane przez organizm niż na przykład żywność odzwierzęca, uzupełnienie poziomu części składników staje się naturalną potrzebą. Warto wtedy zażywać na przykład w formie cytrynianu wapnia, który jest jednym z najczystszych i najbardziej bezpiecznych źródeł tego pierwiastka dostępnych w sprzedaży na polskim rynku.