logo

Stosowanie suplementów diety z antybiotykami


Jeśli zażywamy dwa różne preparaty równocześnie, zawsze powinniśmy zachować ostrożność oraz zasięgnąć opinii lekarza. Dotyczy to również stosowania antybiotyków wraz z suplementami diety zawierającymi składniki mineralne. Niektóre z nich mogą wchodzić w interakcje i tworzyć nierozpuszczalne związki, przez co zostaje zaburzone wchłanianie antybiotyku, a w skrajnych wypadach jest ono całkowicie zablokowane.

Na jakie suplementy diety uważać?

Jednym z suplementów, które mogą wchodzić w interakcję z lekami, jest syntetyczne żelazo. Reaguje on z kaptoprilem, przez co spada wchłanialność antybiotyku. Jeżeli zatem chcemy, aby lek wykazywał stuprocentową skuteczność, powinniśmy na czas jego stosowania zaprzestać tego rodzaju suplementacji lub zadbać o 2-godzinne przerwy pomiędzy stosowaniem obu preparatów.

Kolejnym suplementem, jaki należy podczas kuracji antybiotykowej stosować z ostrożnością, jest wapń. Reaguje on bowiem z niektórymi tetracyklinami oraz fluorochinolonami, tworząc sole nierozpuszczalne w wodzie. Wpływa to znacznie na absorpcję wskazanych antybiotyków i obniża ich działanie lecznicze.

Inne grupy suplementów mogące blokować działanie antybiotyków to preparaty zawierające w swoim składzie magnez, potas oraz witaminy (B6, C, E oraz K). Warto pamiętać, że zawsze, stosując inne preparaty oraz leki, należy powiadomić o tym lekarza. To on zdecyduje, czy możemy kontynuować zażywanie tych specyfików, a jeśli tak, to w jakich odstępach czasowych od zażywania antybiotyków.

Działania niepożądane

Jeśli nie będziemy przestrzegać zasad zaleconych przez lekarza, możemy narazić się na działania niepożądane oraz powikłania. Jakie to problemy? Przede wszystkim brak efektów kuracji i skazanie organizmu na samodzielne radzenie sobie z infekcją. Co ważne, przez takie zaniedbania wzmacniają się również szczepy bakterii. W innych przypadkach może dojść do zbyt dużego nagromadzenia estrogenów w organizmie, zaburzeń rytmu serca, zatrzymania akcji serca lub do powikłań krwotocznych (przy stosowaniu leków przeciwzakrzepowych wraz z dużymi ilościami witaminy E).

Istnieją oczywiście połączenia antybiotyków oraz suplementów diety, które są całkowicie bezpieczne i nie osłabiają działania tych pierwszych – niezbędne jest jednak uprzednie zasięgnięcie opinii lekarza.