logo

Stosowanie suplementów diety w schorzeniach dermatologicznych


Suplementy diety stosuje się, żeby uzupełnić braki mikroelementów, makroelementów, składników odżywczych czy witamin. Co oczywiste, obecność lub nieobecność niektórych z tych składników w organizmie ma wpływ na kondycję skóry.

Jakie suplementy poprawią stan skóry

W zmaganiach z trądzikiem wskazane jest zaopatrywanie organizmu w odpowiednie ilości cynku. Dowiedziono, że ten mikroelement wspomaga leczenie trądziku, dlatego jego zastosowanie jest zalecane dla nastolatków oraz osób zmagających się z problemami skórnymi w późniejszym wieku. Dobroczynnie działanie powinna mieć także suplementacja syntetyczną witaminą A – wspiera ona bowiem szybszą regenerację uszkodzonej skóry oraz walkę z objawami starzenia skóry. Jakie preparaty jeszcze warto zażywać? Zdecydowanie te zawierające witaminy z grupy B, ponieważ łagodzą podrażnienia i dodatkowo nawilżają naskórek.

Wspieranie leczenie chorób skóry

Należy pamiętać, że suplementy diety zawsze pełnią funkcję wspomagającą – nie mogą zastąpić leków stosowanych w przypadku poważnych chorób dermatologicznych. Warto jednak zadbać o to, aby utrzymywać odpowiedni stan składników odżywczych i witamin w organizmie, ponieważ to naturalna podstawa do zdrowego wyglądu skóry, jej odpowiedniego nawilżenia i blasku.

Dla kondycji skóry ważną rolę odgrywa także witamina E. Zapobiega ona bowiem powstawaniu wolnych rodników oraz ma właściwości antyoksydacyjne. Co to oznacza dla nas w praktyce? Dostarczanie witaminy E w odpowiednich ilościach może spowolnić procesy starzenia się skóry oraz opóźnić pojawianie się zmarszczek.

Warto zwrócić uwagę także na preparaty zawierające kilka różnych, dobroczynnych dla skóry składników, „koktajle” wspomagające nas w walce o dobrą kondycję naskórka i skóry właściwej. To na przykład suplementy z dodatkiem selenu (opóźnia procesy starzenia), żelaza (dzięki niemu dotlenia się skórę), jodu (zapobiega szorstkości zewnętrznej warstwy skóry i przetłuszczaniu się) oraz nienasyconych kwasów tłuszczowych, które pomagają zatrzymywać wodę w naskórku.