logo

Stosowanie suplementów diety w czasie ciąży


Przyjmowanie suplementów diety przez przyszłe mamy jest częstym zaleceniem lekarzy. Odpowiednie preparaty są nie tylko bezpieczne dla dziecka, ale mają duży wpływ na jego prawidłowy rozwój.

Ciąża a suplementy diety – czy przyjmować je na własną rękę?

Ciąża to niezwykły okres dla kobiet. Oczekiwanie na dziecko to także znaczące zmiany, jakie zachodzą w organizmach pań. W tym szczególnym czasie koniecznością jest dbanie o siebie, żeby ciąża przebiegała prawidłowo, a dziecko rozwijało się bez problemów. W tym celu wielu specjalistów zaleca przyszłym mamom stosowanie suplementów diety, które dostarczą niezbędnych składników odżywczych.

Ciężarne kobiety chcą zapewnić swoim dzieciom wszystko, co najlepsze. Często wybierają się do apteki i kupują większość suplementów diety, które zobaczą. Należy jednak pamiętać o tym, że może to wywołać negatywny skutek. Więcej wcale nie oznacza lepiej. Właśnie dlatego suplementy diety w ciąży powinny być przyjmowane rozsądnie. Najlepiej, jeśli lekarz przepisze odpowiednie preparaty. Po wykonaniu badań będzie dokładnie wiedział, jakich preparatów i o jakim składzie potrzebuje ciężarna.

Jakie suplementy diety należy przyjmować?

Wśród zalecanych preparatów dla kobiet w ciąży jest kilka, które najczęściej przepisują lekarze. Ich zadaniem jest wspieranie prawidłowego rozwoju ciąży, a także dostarczanie mamom oraz dziecku najważniejszych składników odżywczych.

Zalecanymi suplementami diety dla przyszłych mam są:
  • Kwas foliowy, który kobieta powinna przyjmować już przed planowaną ciążą. Odpowiednia ilość kwasu foliowego wpływa na prawidłowy rozwój mózgu dziecka oraz znacznie zmniejsza ryzyko wystąpienia wad układu nerwowego.
  • Kwas DHA, który zawarty jest także w rybach atlantyckich. Zbyt rzadkie ich spożywanie można jednak uzupełnić suplementami, zawierającymi kwasy DHA. Zmniejszają one ryzyko przedwczesnego porodu, a także wystąpienia astmy u dziecka.
  • Witamina D3 wpływa na właściwy przebieg ciąży oraz na układ odpornościowy dziecka.
  • Wapń jest niezbędny do budowania prawidłowej struktury zębów i kości.

To jedynie przykłady substancji, które powinny znaleźć się w przyjmowanych przez ciężarną kobietę suplementach diety. Każdy przypadek jest inny, w związku z czym lekarz prowadzący ciążę może przepisać dodatkowe produkty.