logo

Różnica między lekiem a suplementem diety


Czym różni się lek od suplementu?

Wiele osób nie potrafi jednoznacznie wskazać różnic pomiędzy lekiem a suplementem diety. Wbrew pozorom jest jednak ona bardzo znacząca. Najprościej mówiąc, produkt leczniczy zawiera wszystkie niezbędne substancje, które pomagają zapobiegać chorobom lub je leczyć. Natomiast suplement diety, jak sama nazwa wskazuje, jest preparatem spożywczym, którego głównym zadaniem jest uzupełnienie codziennej diety o składniki, których w niej brakuje.

Zróżnicowane są także wskazania ich użytkowania. Lekarstwa można stosować tylko i wyłącznie w przypadku zapobiegania choroby lub jej leczenia. Dawkowanie większości z nich wymaga konsultacji z lekarzem. Natomiast przyjmowanie suplementów diety zależy tylko i wyłącznie od Ciebie. Przed ich stosowaniem nie musisz umawiać się ze specjalistą na wizytę. Wystarczy, że będziesz przestrzegał zaleceń producenta, które najczęściej są zapisane na dołączonej etykiecie.

Cechy charakterystyczne leków i suplementów

Coraz więcej osób - zarówno kobiety, jak i mężczyźni - decyduje się na przyjmowanie suplementów jako uzupełnienia diety. Ponadto, tego typu preparaty mogą również wpływać na stymulację wzrostu włosów i paznokci lub pomoc w spalaniu zbędnych kilogramów. Dzięki bezpieczeństwu w użyciu nie ma przeciwwskazań do stosowania suplementów diety.

Co więcej, tego rodzaju preparaty są łatwo dostępne nie tylko w aptekach, ale także na półkach sklepów zielarsko-medycznych, sklepach ze zdrową żywnością, czy w sklepach internetowych. Dzięki temu bez problemu można znaleźć suplementy, które będą odpowiedzią na konkretne potrzeby.

Jeśli zastanawiasz się, w jaki sposób najłatwiej odróżnić lek od suplementu diety, wystarczy spojrzeć na opakowanie preparatu. Produkt leczniczy będzie miał przede wszystkim nadrukowany numer pozwolenia wprowadzenia go do obrotu. Natomiast w przypadku suplementu diety, jego nazwa, musi się znaleźć przy nazwie produktu na opakowaniu. Właśnie po tych oznaczeniach najłatwiej odróżnić leki od suplementów.