logo

Rola i działanie koenzymu Q10 w organizmie


Koenzym Q10 jest niezwykle istotny dla funkcjonowania całego organizmu. Wbrew przekonaniom nie wpływa on jedynie na jędrną skórę, ale ma także duże znaczenie dla pracy serca.

Czym jest koenzym Q10?

Koenzym Q10 to niezwykle ważny związek w naszym organizmie. Jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania każdej komórki w ciele. Młode osoby nie muszą martwić się o jego odpowiednią ilość, ponieważ organizm wytwarza go w trakcie naturalnych procesów. Jednak z upływem lat ciało ludzkie produkuje go coraz mniej, więc wymagane jest dostarczenie go pod inną postacią. Już po 30 roku życia organizm ma znacznie mniejsze zdolności do wytwarzania tego związku.

Najważniejszą właściwością koenzymu Q10 jest udział w procesie wytwarzania energii. Wpływa on również na dotlenienie komórek czy wygląd naszej skóry. Ma on niezwykle ważne działanie nie tylko dla urody, ponieważ nazywany jest często „eliksirem młodości”, ale przede wszystkim dla właściwej pracy serca czy innych mięśni, zużywających dużo energii. Związek ten posiada również właściwości naprawcze. Niedobór koenzymu Q10 może być bardzo niebezpieczny dla zdrowia, więc należy go regularnie uzupełniać.

W jaki sposób dostarczać koenzym Q10 do organizmu?

Do 30 roku życia ciało samoczynnie produkuje odpowiednie ilości koenzymu. Jednak po tym wieku należy szczególną uwagę przywiązywać do tego, żeby dostarczyć go w codziennym pożywieniu.

Koenzym Q10 znajduje się między innymi w: rybach, brokułach, szpinaku, orzechach czy oleju. Warto, więc zadbać o zdrową i zbilansowaną dietę, która będzie bogata w te produkty. Dzięki temu zapewnimy sobie nie tylko piękny wygląd, ale również i zdrowy organizm.

Niestety bardzo często zdarza się tak, że dieta i spożywane jedzenie nie jest wystarczające, żeby dostarczyć odpowiednią ilość koenzymu, szczególnie w późnym wieku. W takiej sytuacji warto sięgnąć po suplementy diety, które będą zawierać ten związek. Dostępne są tabletki, kapsułki, płyny, czy suplementy w postaci proszku, zawierające odpowiednie dawki koenzymu Q10. Dawkowanie tego rodzaju preparatów powinno być dostosowane do indywidualnych potrzeb. Właśnie dlatego należy dokładnie czytać etykiety producenta, a w razie wątpliwości skonsultować się z lekarzem.