logo

Przeciwwskazania do stosowania suplementów


Czy każdy z nas może zażywać suplementy diety bez obawy o to, że będą mieć negatywny wpływ na nasz organizm oraz samopoczucie? Nie ma na to pytanie uniwersalnej odpowiedzi, ponieważ każdy człowiek jest inny. Jednym z problemów, z którymi boryka się pewna część populacji są różnego rodzaju alergie i uczulenia. Bardzo często mają one ścisły związek z tym, co jemy. Uczulenie na gluten czy laktozę należą do najpowszechniejszych tego typu przypadłości, ale oczywiście jest ich znacznie więcej i każdy powinien zdawać sobie z tego sprawę.

Może się zdarzyć, że w niektórych suplementach diety są obecne składniki, na które jesteśmy uczuleni. To oznacza, że nie można ich przyjmować, ponieważ pojawia się wówczas ryzyko wystąpienia niepokojących objawów, które w skrajnych przypadkach mogą prowadzić nawet do wstrząsu anafilaktycznego oraz śmierci. Jeśli wiemy, że coś może nam zaszkodzić, nie należy tego spożywać nawet w bardzo ograniczonych ilościach. Innym problemem są syntetyczne dodatki, które są obecne w wielu oferowanych w sprzedaży suplementach.

Syntentyczne dodatki w suplementach diety – wady

Niektóre z syntetyków mogą być źle tolerowane przez układ pokarmowy i ogólnie ludzki organizm. Kumulacja zbędnych dodatków może mieć trudne do przewidzenia skutki. Co więc powinny zrobić osoby, które chcą bez obaw sięgać po suplementy diety? Jednym z rozwiązań jest skorzystanie z propozycji, które takich dodatków nie zawierają.

Każdy z takich wyrobów to suplement diety oparty o skład wolny od wypełniaczy, konserwantów, stabilizatorów czy barwników, które są powszechnie stosowane w masowej produkcji konwencjonalnych suplementów. Tym samym przy korzystaniu z produktów nie ma ryzyka, że zawarte w nich substancje mogą być niewłaściwie metabolizowane lub że będą się odkładać w tkankach lub układzie pokarmowym. Czym innym są kwestie wspomnianych już uczuleń, ponieważ alergię można mieć również na składniki naturalne, o czym trzeba pamiętać.

Solidny producent przywiązuje ogromną wagę do tego, aby wszyscy nabywcy wyrobów mogli stosować je bez obawy o to, że im zaszkodzą. Dlatego na każdym z opakowań znajdzie się informacja o możliwych przeciwwskazaniach, które mogą mieć dla konkretnego nabywcy znaczenie. Jeśli osoby przyjmujące suplementy będą mieć na uwadze swoje własne ewentualne ograniczenia oraz wiedzę na temat produktów, które zażywają, nie wystąpią żadne komplikacje. Podkreślamy jednak, że są to kwestie indywidualne i każdy musi zadbać o nie we własnym zakresie.