logo

Przechowywanie suplementów diety


Najczęściej leki i suplementy diety trzymane są w łazience lub kuchni. Te pomieszczenia nie są jednak odpowiednim miejscem, ponieważ zazwyczaj panuje tu wysoka wilgotność. Może ona wpływać niekorzystnie na właściwości i działanie niektórych preparatów. Produkty powinny być także trzymane w bezpiecznym miejscu, niedostępnym dla dzieci.

Gdzie należy przechowywać suplementy diety?

W związku z tym, że suplementy diety nie są lekami i zasadniczo się od nich różnią, to ich przechowywanie nie musi być takie restrykcyjne. Oczywiście nie oznacza to, że produkty te powinny leżeć w miejscu łatwo dostępnym dla dzieci. Jest jednak kilka najważniejszych zasad, o których warto pamiętać, żeby zagwarantować sobie bezpieczeństwo ich stosowania.
 
Właściwe przechowywanie suplementów diety jest bardzo ważne. Podobnie zresztą jak leków czy innych produktów spożywczych. Wszystkie one trzymane w niewłaściwym miejscu lub przeterminowane mogą być groźne dla zdrowia. Najlepiej, żeby tego typu preparaty miały swoje stałe miejsce w domu. Może to być specjalna apteczka lub pudełko, które musi leżeć w chłodnym i suchym pomieszczeniu. Najlepiej, żeby umieszczone były w temperaturze pokojowej. Właśnie dlatego kuchnia czy łazienka nie będą się do tego nadawać.

Co niekorzystnie wpływa na suplementy?

W związku z tym, że w kuchni oraz łazience panuje wysoka wilgotność nie są to pomieszczenia w domu, w których należy przechowywać suplementy diety. Nawet jeśli opakowania nie są otwarte, to drastyczna wilgoć może niszczyć właściwości preparatów, a także znacząco wpływać na ich działanie.

Będzie się tak działo między innymi w przypadku witaminy C oraz B, a także innych suplementów diety. Niektóre z nich są szczególnie podatne na pochłanianie wody z powietrza. Oznacza to, że stała substancja rozpuści się, co znacząco wpłynie na ich efektywność. Jeśli tego typu preparaty rozpuszczą się lub wchłoną wilgoć z powietrza, to ich działanie może ulec całkowitej zmianie. Co więcej, wilgoć może powodować rozwój grzybów czy innych bakterii.

Na każdym opakowaniu suplementu diety zazwyczaj producent dokładnie opisuje, w jaki sposób suplement diety powinien być przechowywany. Zastosowanie się do tych wytycznych gwarantuje, że produkty będą właściwie działać oraz nie będą zagrażać zdrowiu.