logo

Odżywki dla sportowców - co warto wiedzieć?


Kiedy i po co sportowcom odżywki?

Biegasz, pływasz lub intensywnie ćwiczysz na siłowni? Dla zapalonych sportowców uprawianie określonej dyscypliny jest nie tylko sposobem spędzania wolnego czasu, ale bardzo często również stanowi integralną część ich życia. Właśnie dlatego tak wielu z nich decyduje się na przyjmowanie suplementów diety i odżywek, których celem jest dostarczenie większych ilości składników odżywczych. A to dlatego, że przy wzmożonym wysiłku fizycznym organizm potrzebuje ich więcej, aby wytwarzać odpowiednią porcję energii. Z tego powodu zaleca się, stosować odżywki, takie jak chociażby białko, zarówno przed, jak i po ćwiczeniach.

W zależności od efektów, które sportowiec chce osiągnąć, dostępne są suplementy i odżywki, umożliwiające szybsze spalanie tłuszczu lub budowanie masy mięśniowej. Tego typu preparaty są łatwo dostępne, co wynika z bezpieczeństwa ich użytkowania. Dzięki prawidłowemu dawkowaniu oraz regularnym ćwiczeniom odżywki dla sportowców mogą w dużym stopniu przyczynić się do osiągnięcia sportowych celów.

Jak wybrać najlepsze suplementy dla siebie?

Pomimo tego, że suplementy diety i odżywki dla sportowców są bezpieczne i nie zagrażają zdrowiu, to podobnie jak inne preparaty, należy je stosować rozsądnie. Należy dostosować tego typu produkty do codziennego stylu życia, a także indywidualnego zapotrzebowania.

W kwestii wyboru odpowiedniej marki odżywek warto skonsultować się z trenerem lub specjalistą, który dopasuje je według potrzeb. Suplementy i odżywki należy dobrać przede wszystkim w oparciu o rodzaj uprawianej aktywności, czyli: czy są to ćwiczenia siłowe, wytrzymałościowe, czy też mające na celu zbudowanie masy mięśniowej.

Preparaty dla sportowców często zawierają kreatynę, która jest aminokwasem występującym w organizmie. Przyjmowana w formie suplementu wpływa na zwiększenie wytrzymałości, energii oraz pobudza organizm do działania. Właśnie dlatego preparaty z kreatyną często są wybierane przez osoby o wysokiej aktywności fizycznej.