logo

O jakiej porze dnia przyjmować suplementy diety?


Podobnie do lekarstw przyjmowanie suplementów diety powinno odbywać się zgodnie z zaleceniami producenta. Właściwa pora zażywania niektórych witamin i minerałów może mieć bowiem duże znaczenie na ich działanie. Właśnie dlatego należy szczegółowo zapoznać się z etykietą produktu.

W jaki sposób właściwie dawkować suplementy diety?

Według statystyk dużo osób przyjmuje leki bądź witaminy rano lub wieczorem. Często bywa jednak tak, że jeśli lekarz nie wskaże konkretnej pory spożywania tabletek, to bierzemy je nieregularnie. Okazuje się jednak, że dawkowanie niektórych suplementów diety o określonej godzinie jest bardzo ważne. Nie bez znaczenia pozostaje także to, żeby przyjmowanie preparatów było regularne.

Wiele zależy również od zaleceń producenta konkretnego suplementu diety. Niektórzy z nich na opakowaniach produktów zapisują, czy dany preparat powinien być spożywany na przykład na czczo. Istotny jest także rodzaj przyjmowanych witamin i minerałów. Chociażby magnez najlepiej jest zażywać wieczorem, w trakcie kolacji. Działa on bowiem uspokajająco na układ nerwowy, więc doskonale sprawdzi się na noc.

Witaminy rozpuszczalne w wodzie najlepiej jest brać rano, przed śniadaniem. Z kolei witaminy rozpuszczalne w tłuszczach w trakcie posiłku. W przypadku innych suplementów diety wskazane jest, żeby nie przyjmować ich razem z lekami, ponieważ substancje zawarte w tych preparatach mogą się wzajemnie wykluczać i osłabiać swoje działanie.

Kilka najważniejszych zasad przyjmowania suplementów diety

Jeśli producent suplementu diety nie wskazał na opakowaniu, jakie powinno być właściwe dawkowanie preparatu, to zawsze można dopytać o tę kwestię lekarza lub farmaceutę. Należy pamiętać przede wszystkim o tym, że suplementy diety mają być wsparciem dla organizmu, więc ich prawidłowe przyjmowanie jest bardzo ważne.

Witaminy, minerały i inne suplementy diety muszą być zażywane z umiarem. Najlepiej przestrzegać stałej pory zażywania preparatów oraz za każdym razem popijać tabletkę zwykłą, niegazowaną wodą.

Właściwe dawkowanie oraz przyjmowanie suplementów, zgodnie z zaleceniami producenta, spowoduje, że będą one właściwie działać.