logo

Jak używać suplementów zawierających aminokwasy?


Aminokwasy to w dużym uproszczeniu podstawowy budulec białka, które ma ogromne znaczenie dla naszego organizmu. Znajdujące się w ogólnodostępnych produktach aminokwasy występują pod postacią białka, co powoduje konieczność wykorzystania energii do ich przetrawienia i wchłonięcia.

Aminokwasy w diecie sportowca

Głównym zadaniem aminokwasów jest działanie anaboliczne i antykataboliczne – to znaczy, że wpływają na rozbudowę masy mięśniowej, zapobiegając jednocześnie jej rozpadowi. Dodatkowo aminokwasy wspierają regenerację potreningową oraz dostarczają energii. W przypadku stosowania aminokwasów, podobnie jak innych suplementów, konieczna jest rozwaga i umiar. Ilość przyjmowanego suplementu należy przede wszystkim dostosować do wagi ciała oraz intensywności treningów. Nadmierna ilość aminokwasów w organizmie może przyczynić się chociażby do spadku poziomu testosteronu. Szczególnie w przypadku aminokwasów rozgałęzionych (BCAA) istotny jest umiar, gdyż przyjmowane są one również w postaci produktów spożywczych bogatych w białka.

Stosowanie aminokwasów

Poza dostosowaniem dawki przyjmowanego suplementu do wagi ciała i intensywności treningów, aminokwasy należy przyjmować regularnie i codziennie. Wyjątek stanowią aminokwasy BCAA, które należy przyjmować jedynie w dni treningowe.

Suplementy czy odżywki aminokwasowe jeszcze niedawno zarezerwowane były dla wyczynowych sportowców. Jednak obecnie zdobywają coraz większe uznanie wśród amatorów, którzy pracują nad budową muskularnej sylwetki. Preparaty z aminokwasami są dokładnie przebadane i pod warunkiem przyjmowania ich w sugerowanych dawkach są bezpieczne dla zdrowia człowieka. Regularne stosowanie BCAA wspomaga procesy budowy tkanki mięśniowej, wspiera spalanie tkanki tłuszczowej oraz pozytywnie wpływa na wzrost energii.