logo

Jak rozpoznać, czy suplement diety jest bezpieczny do użytku?


Obecnie na rynku dostępnych jest wiele różnego rodzaju preparatów. Niektóre z nich są bardziej skuteczne, inne mniej. Warto jednak pamiętać o tym, żeby tego typu produkty kupować tylko w sprawdzonych miejscach, na przykład aptekach, czy zielarniach, a w przypadku wątpliwości odnośnie suplementu – skonsultować jego przyjmowanie z lekarzem.

Co świadczy o bezpieczeństwie suplementu diety?

Wiele osób wciąż nie wie, czym różni się lek od suplementu. Inni z kolei obawiają się przyjmować preparatów, których nie zalecił lekarz z troski o własne zdrowie. Należy jednak pamiętać o tym, że produkty dopuszczone do ogólnej sprzedaży na rynku są bezpieczne dla naszego organizmu. Oczywiście pod warunkiem, że stosowane są według zaleceń producenta. Producent suplementów diety, przed wypuszczeniem swojego produktu musi powiadomić o tym Główny Inspektorat Sanitarny. Producent także odpowiedzialny jest za przeprowadzenie wszelkich badań, związanych z bezpieczeństwem i jakością danego preparatu. Wynika to z kwalifikacji suplementów diety, jako żywności.

Jednak to SANEPID jest organem, który wpływa na dopuszczenie produktu do obrotu oraz potwierdza jego bezpieczeństwo. Zatem wszystkie suplementy diety dostępne w aptekach muszą być sprawdzone przez Główny Inspektorat Sanitarny.

Jakie suplementy diety można przyjmować bez obaw?

Wśród wielu produktów dostępnych na rynku mogą również być takie, których stosowanie nie będzie przynosiło żadnych efektów. Właśnie dlatego należy rozsądnie wybierać i dawkować suplementy diety oraz stosować je według indywidualnego zapotrzebowania.

Preparaty witaminowe mogą być stosowane praktycznie przez każdego, ponieważ są nie tylko bezpieczne, ale dodatkowo pozytywnie wpływają na funkcjonowanie całego organizmu. Po suplementy, zawierające witaminy: A, E,
D i B sięgają osoby niemal w każdym wieku, ponieważ są doskonałym uzupełnieniem codziennej diety. Jednak przyjmowanie niektórych środków, mających specjalistyczne działanie warto skonsultować z lekarzem. Sprawdzi on i porówna skład suplementów diety oraz zaleci stosowanie takich, które będą najbardziej skuteczne.

Dzięki temu będziesz miał pewność, że wybierasz tylko bezpieczne i odpowiednio dobrane preparaty, które na pewno Ci nie zaszkodzą.