logo

Jak długo można stosować suplementy diety?


Przyjmowanie preparatów, które uzupełniają poziom substancji odżywczych, potrzebnych nam do funkcjonowania, powinno odbywać się w sposób przemyślany. Brak odpowiednich środków może być przyczyną powstawania poważnych problemów zdrowotnych. Jednak ich nadmiar także powinien być kontrolowany w stosowny sposób.

.

Suplementy diety pod kontrolą

Witaminy oraz mikroelementy wspomagają nasz organizm w codziennym funkcjonowaniu i pozwalają na prawidłowe działanie procesów metabolicznych. Suplementy diety pomagają w wyrównaniu ich poziomu, gdy cierpimy na braki w zasobach naturalnych pierwiastków. Jednak wiele osób coraz częściej stosuje tego typu preparaty nagminnie, wierząc, że w ten sposób uda się podnieść odporność, poprawić stan skóry, włosów i paznokci, a także usprawnić działanie naszych zmysłów. Warto pamiętać, że takie podejście nie zawsze jest prawidłowe. Witaminy i mikroelementy powinny być przyswajane w takim stopniu, w jakim jest to wymagane. Stosowanie suplementów „nad wymiar” nie sprawi, że potrzebnych substancji wystarczy nam na dłużej – zostaną po prostu nieprzyswojone przez organizm.

Stosuj suplementy z głową

W większości przypadków nie ma ściśle określonych maksymalnych terminów stosowania preparatów suplementacyjnych. Nie oznacza to jednak, że nie ma potrzeby odpowiedniej kontroli przyjmowanych środków. Brak odpowiedniej wiedzy na ten temat to granie w tzw. ciuciubabkę – stosujemy preparaty „po omacku”, co z pewnością nie przyniesie pożądanych przez nas efektów. Szczególną ostrożność należy zachować przy suplementacji witaminy A czy selenu. Ich nadmiar może powodować problemy zdrowotne, w tym biegunkę oraz wymioty. Przyjmowanie poszczególnych preparatów powinno być skonsultowane z lekarzem, który ustali właściwą dawkę oraz wskaże jakie środki powinniśmy stosować oraz jak długo.

Ważną kwestią jest także to kiedy przyjmujemy dane witaminy czy mikroelementy. Warto ustalić sobie jedną, stałą porę dawkowania, najlepiej w czasie posiłku. Mamy wtedy większą pewność, że preparaty zostaną lepiej przyswojone przez organizm i zaczną prawidłowo oddziaływać na jego pracę.