logo

Funkcje witaminy B2 w organizmie


Jaką rolę spełnia witamina B2?

Witamina B2, nazywana inaczej ryboflawiną, podobnie jak inne minerały i składniki odżywcze spełnia wiele ważnych zadań w organizmie. Jej podstawowe funkcje to przede wszystkim wzmacnianie organizmu oraz procesów odpornościowych. Dodatkowo jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego, ponieważ może zapobiegać depresji, a także wspomaga wytwarzanie czerwonych krwinek oraz hormonów.

Witamina B2 jest również potrzebna do sprawnego działania narządu wzroku oraz poprawia funkcjonowanie układu immunologicznego.

Ryboflawina powinna być dostarczana do organizmu w codziennej diecie. Zawierają ją chociażby takie produkty jak: jaja, dziczyzna, łosoś, makrela, fasola, groch czy produkty nabiałowe. Warto zadbać o uzupełnianie odpowiedniej ilości witaminy B2, ponieważ jej niedostatek może mieć negatywne skutki dla zdrowia.

Witamina B2 – skutki niedoboru

Zbyt mała ilość ryboflawiny w organizmie może przyczyniać się do zmian zewnętrznych w obrębie skóry czy paznokci. Objawiają się one przede wszystkim przekrwieniem, obrzękiem czy pękaniem śluzówek w jamie ustnej oraz powstawaniem aft i zajadów. Niedobór witaminy B2 wpływa także na zwiększoną łamliwość paznokci oraz brzydki wygląd włosów. Oprócz skutków estetycznych, konsekwencją będzie również negatywny wpływ na narząd wzroku.

Naukowcy są zgodni, że nie zaobserwowano dotąd żadnych szkodliwych dla zdrowia skutków nadmiernego spożywania ryboflawiny. Wynika to z tego, że jest to witamina, która nie wchłania się łatwo przez układ pokarmowy, a dodatkowo jest wydalana z moczem.

Właśnie dlatego warto suplementować witaminę B2, ponieważ nie zaszkodzi to naszemu organizmowi, a może dodatkowo go wzmocnić. Należy jednak pamiętać, żeby przyjmować dawki suplementu, które są zalecane przez producenta. Tylko w ten sposób będzie on spełniał swoje zadanie i przyczyni się do poprawy zdrowia oraz samopoczucia.