logo

Efekty niedoboru magnezu


Magnez w organizmie – dlaczego jest niezbędny

Magnez jest jednym z najważniejszych i najcenniejszych pierwiastków dla zdrowia, często nazywany również pierwiastkiem życia. Jest niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania całego organizmu, ponieważ bierze udział niemal we wszystkich procesach, które w nim zachodzą. Właśnie dlatego komórki w ciele człowieka potrzebują odpowiedniej dawki magnezu, żeby właściwie spełniały wszystkie swoje funkcje.

Magnez jest makroelementem, który spełnia szereg ważnych zadań w organizmie. Zaliczają się do nich między innymi:

· Pomaga w utrzymaniu zdrowych kości i zębów, a w połączeniu z wapniem może zapobiegać osteoporozie,

· Odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie mięśni,

  • Odpowiada za przemianę materii w organizmie,

· Pozytywnie wpływa na układ nerwowy, może działać odprężająco oraz poprawia pamięć i koncentrację,

· Magnez pomaga zapobiegać chorobom serca, a także wpływa na wspomaganie leczenia. Dodatkowo zmniejsza ryzyko wystąpienia zawałów,

· Chroni przed toksycznym pierwiastkami, jak rtęć czy ołów.

To tylko kilka nielicznych zadań, które magnez spełnia w ciele każdego z nas. Właśnie dlatego tak ważne jest, żeby w jadłospisie uwzględniać produkty takie jak: fasola, orzechy ziemne czy groch, które zawierają jego duże ilości. Jednak dieta bardzo często nie jest wystarczająca, więc należy ilość magnezu uzupełniać właściwymi suplementami diety.

Negatywne skutki niedoboru magnezu

Coraz więcej osób cierpi na niedobór magnezu. Niestety większość z nich nie zdaje sobie sprawy z tego, że jego brak może mieć poważne konsekwencje dla zdrowia, a także dla psychiki. Zbyt mała ilość magnezu w organizmie powoduje przemęczenie, rozdrażnienie, zdenerwowanie czy nawet apatię. Przy skrajnym braku tego pierwiastka w organizmie może dochodzić nawet do napadów histerii, zawrotów głowy, bezsenności czy problemów z oddychaniem.

W związku ze szczególnymi funkcjami tego makroelementu i jego drogocennym znaczeniu dla zdrowia, należy regularnie dostarczać magnez do organizmu. Warto jednak, oprócz odpowiedniego pożywienia, dostarczać magnez za pomocą odpowiedniej suplementacji. W ten sposób zapewniasz profilaktykę swojemu zdrowiu, dzięki czemu unikniesz przykrych skutków zdrowotnych, które mogą być spowodowane niedoborem magnezu.

Obecnie preparaty magnezowe to jedne z najczęściej stosowanych suplementów diety na rynku, ponieważ wpływają na codzienne samopoczucie.