logo

Dbamy o oczy - jakie witaminy stosować na poprawę wzroku?


Wzrok – w jaki sposób skutecznie o niego dbać?

Niewątpliwie wzrok to jeden z naszych najważniejszych zmysłów. Oczy są naszym przewodnikiem na co dzień, a ich choroby mogą powodować poważny dyskomfort i wpływać na jakość życia. Niestety bardzo często o tym zapominamy i lekceważymy pojawiające się objawy, takie jak zaczerwienienie, suchość czy łzawienie. Żeby uniknąć poważnych schorzeń oczu należy o nie regularnie dbać, nie tylko od zewnątrz za pomocą kropel lub żelu. Bardzo ważne jest również dostarczanie niezbędnych składników odżywczych, minerałów i witamin, które wpływają na prawidłowe funkcjonowanie wzroku.

Witaminy nie są wytwarzane samoczynnie w organizmie człowieka, więc należy dostarczać je w postaci pokarmów. Mają bowiem one niezwykle duże znaczenie nie tylko dla oczu, ale także dla innych narządów. Właśnie dlatego tak ważna jest odpowiednia dieta, bogata w witaminy, ale również stosowanie właściwej suplementacji, która wspomoże wzrok.

Suplementacja i witaminy – co należy przyjmować?

Wśród wielu witamin znajdują się takie, które w szczególny sposób przyczyniają się do poprawy stanu wzroku. Niezbędne dla oczu witaminy, to chociażby:

· Witamina A – to silny antyoksydant, zwalczający wolne rodniki, które uszkadzają wzrok. Witamina A wpływa również na prawidłowe funkcjonowanie siatkówki,

· Witamina C – ma znaczenie w wytwarzaniu łez oraz nie dopuszcza do wysuszania się oczu. Co więcej, wzmacnia również naczynia krwionośne,

· Witaminy z grupy B wpływają na układ nerwowy, w tym także na nerwy odpowiedzialne za poruszanie się gałek ocznych.

To tylko kilka z podstawowych witamin, które powinny znaleźć się w codziennej diecie, żeby poprawić wzrok oraz uniknąć poważnych schorzeń. Niedobór tych minerałów może prowadzić do wysuszania oczu, podrażnień czy zapaleń. Suplementy diety, wpływające na wzrok powinny przyjmować nie tylko osoby, mające dolegliwości ze wzrokiem, ale również każdy, kto jest na nie narażony, na przykład ze względu na charakter wykonywanej pracy. W ten sposób zapewniamy sobie właściwe dbanie o oczy.