logo

Czym kierować się przy wyborze suplementów?


To w jaki sposób odżywiamy się na co dzień zależy od wielu czynników. W grę wchodzą nasze upodobania kulinarne, czas jaki poświęcamy na posiłki, występowanie nietolerancji pokarmowych czy sposób przygotowywania potraw. Poza nasyceniem żołądka warto pamiętać, że to, co spożywamy powinno zawierać odpowiednie ilości substancji odżywczych, potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Jeśli w naszej diecie pojawiają się jakieś niedobory, należy uzupełnić je za pomocą suplementów. Jak dobrać preparaty, które pozwolą osiągnąć najlepsze efekty?

Co potrzebuje nasz organizm?

Na nasze zdrowie oraz dobre samopoczucie składa się wiele czynników, o których warto pamiętać. Jednym z nich jest przede wszystkim zdrowy tryb życia. Dużo ruchu i odpowiedni sposób odżywiania to podstawy, dzięki którym zawsze będziemy czuć się dobrze i unikniemy poważnych problemów zdrowotnych. Ostatnimi czasy intensywnie propaguje się taki sposób życia, który zakłada wspomniane elementy. Na sklepowych półkach pojawia się coraz więcej produktów z etykietkami świadczącymi o naturalnym pochodzeniu. Spotykamy skomplikowane nazwy składników i substancji, często po raz pierwszy i nie zawsze zdajemy sobie sprawę z tego, który element jest nam najbardziej potrzebny. Komponenty potrzebne są do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu to błonnik pokarmowy, oligosacharydy, aminokwasy, białka i ich pochodne, glikozydy, organiczne związki mineralne, nienasycone kwasy tłuszczowe, antyoksydanty czy naturalne witaminy. Szczególnie ważny jest ostatni składnik, który wpływa na funkcjonowanie wszystkich układów naszego organizmu. Niedobory w tej kwestii możemy znormalizować za pomocą odpowiednio dobranych suplementów diety.

Wybieraj z głową

Decyzja o tym, jaki preparat wybrać, powinna być podparta stosowną wiedzą medyczną. Wiele z suplementów dostępnych na rynku posiada niską przyswajalność przez organizm. Przykładowo, na aptecznych półkach możemy znaleźć preparaty, które wchłaniają się przez organizm w 10%. W takim przypadku, jeśli mamy suplement 1000 mg, przyswoimy jedynie 100 mg, a reszta pozostaje zmarnowana. Dlatego powinna to być jedna z pierwszych kwestii, którą należy się kierować przy wyborze. Ważne jest także rozróżnienie czym jest witamina, a czym prowitamina. Pierwsza opcja to ostateczna forma danej substancji, która jest odpowiednio przygotowana do wchłonięcia przez organizm. Prowitamina to jedynie budulec, z którego może zostać wytworzona witamina.

Warto zwrócić uwagę na to, w jaki sposób powstał dany suplement. Upewnijmy się, że do jego wytworzenia wykorzystano same produkty, bez dodatków syntetycznych i elementów modyfikowanych genetycznie.