logo

Czy suplementy zrekompensują ubogą dietę?


Odpowiednia dieta powinna być bogata w witaminy oraz w mikro- i makroelementy, które wpływają na pracę naszego organizmu. Niedobór poszczególnych związków odżywczych można uzupełnić za pomocą specjalnych suplementów diety. Jednak czy substancje podane w ten sposób mogą uzupełnić ubogą dietę?

Suplementy diety – co to takiego?

Pojęcie to jest z pewnością powszechnie znane i używane. Stosujemy ich coraz więcej w swoim codziennym odżywianiu, przez co stały się niemalże obowiązkową pozycją jadłospisu. Suplementy diety to preparaty, które oficjalnie wchodzą w skład żywności, a nie lekarstw. Można je kupić bez recepty, przez co są jednymi z najpopularniejszych substancji wspomagających działanie organizmu. Za ich pomocą możemy uzupełnić niedobory witamin oraz mikroelementów takich jak wapń, żelazo czy magnez. Chociaż za ich pośrednictwem nie wyleczymy żadnej choroby, możemy wspomóc proces kuracji i rekonwalescencji. Są przede wszystkim uzupełnieniem wartości odżywczych zawartych w spożywanej żywności, a także dodatkiem zawierającym składniki, które naturalnie nie występują w pokarmie.

Uzupełnienie czy zastąpienie?

Zbilansowana dieta powinna być odpowiednio skonstruowana pod względem wartości odżywczych oraz składników mineralnych. Ważne, aby zawierała wszystkie substancje potrzebne dla prawidłowego działania organizmu. Jednak szybki tryb życia i ciągły brak czasu sprawia, że nie zawsze mamy możliwość, aby zadbać o odpowiednie odżywianie. Często korzystamy z gotowych rozwiązań takich jak fast foody czy jedzenie pakowane. Niestety taki pokarm pozostawia wiele do życzenia pod względem substancji odżywczych i mikroelementów, a dodatkowo zawiera wiele konserwantów, które negatywnie wpływają na nasz organizm. Najlepszym rozwiązaniem jest zmiana nawyków żywieniowych i diety, z uwzględnieniem substancji, których potrzebujemy. Jednak jak wiadomo, teoria często jest daleka od praktyki i nie w każdej sytuacji możemy pozwolić sobie na pełnowartościowy posiłek. Poza tym coraz więcej osób, pomimo prowadzenia zdrowego trybu życia, cierpi na niedobory witamin i minerałów, nawet przy spożywaniu odpowiednich ich ilości w codziennej diecie. W takim przypadku zbawienne okazują się wspomniane suplementy diety. Pozwalają uzupełnić braki w ubogim lub niewłaściwym jadłospisie, a także wspomóc niedobór elementów u osób cierpiących na różnego typu niedostatki składników odżywczych.