logo

Czy suplementy diety można stosować wspólnie z innymi środkami farmaceutycznymi?


Kto może stosować suplement diety?

Jak wskazuje nazwa, suplementy diety zaliczane są do kategorii żywności. Wynika to z tego, że zawierają w sobie różnego rodzaju minerały czy witaminy w skoncentrowanej formie. Głównym przeznaczeniem tego rodzaju preparatów jest przede wszystkim uzupełnianie niedoborów składników odżywczych w organizmie. Obecnie jednak na rynku dostępne są także suplementy o działaniu fizjologicznym. Wpływają one między innymi na stymulację wzrostu paznokci lub włosów, czy pomagają w zrzuceniu zbędnych kilogramów.

Suplementy diety może stosować tak naprawdę każdy zdrowy człowiek, bez żadnego zagrożenia. Wystarczy jedynie, że będzie przestrzegał dokładnych zaleceń producenta. Należy także pamiętać o zasadzie – więcej nie oznacza wcale lepiej. Nawet w pełni zdrowej osobie nadmiar suplementów może zaszkodzić. Natomiast już dawkowanie ich w odpowiedni sposób będzie miało bardzo pozytywny wpływ na zdrowie.

Jakie są wskazania i przeciwwskazania przyjmowania suplementów?

Chociaż suplementy diety są całkowicie bezpieczne, a stosowanie tych preparatów nie zagraża zdrowej osobie, to warto również wiedzieć, w jaki sposób przyjmować je bezpiecznie. Należy pamiętać przede wszystkim o tym, że w przypadku osób przewlekle chorych lub przyjmujących na leki na stałe konieczna będzie konsultacja z lekarzem.

Specjalista po zapoznaniu się ze składem suplementów diety będzie mógł ocenić ich działanie w połączeniu z lekami. Jeśli lekarz stwierdzi, że nie ma żadnych przeciwwskazań w przyjmowaniu obu tych preparatów jednocześnie, to nie ma powodów do obaw.

Stosowanie suplementów diety, które uzupełniają witaminy w organizmie, należy odstawić także w przypadku przyjmowania antybiotyków. Wynika to z tego, że mogą one opóźniać powrót do zdrowia, ze względu na to, ponieważ witaminy wpływają na rozwój bakterii. Przestrzeganie zaleceń producenta oraz ewentualna konsultacja z lekarzem pozwoli na rozsądne dawkowanie suplementów diety wspólnie z innymi środkami farmaceutycznymi.