logo

Czy suplementy diety mogą zastąpić leki?


Lek czy suplement diety - sposoby rozróżniania

Pomimo tego, że rynek suplementów diety jest obecnie bardzo duży, to wciąż wiele osób właściwie nie wie, że istnieją znaczące różnice pomiędzy tymi preparatami a lekami. Ponadto, coraz więcej utożsamia ze sobą te produkty. To poważny błąd, ponieważ suplement diety składa się przede wszystkim ze składników odżywczych. Oznacza to, że podlega wszelkim regulacjom prawnym, które związane są z żywnością.

Wynika to z tego, że suplementy diety bogate są w różnego rodzaju minerały i witaminy, które występują w naturalnej żywności. Zdarza się jednak tak, że źle zbilansowana dieta może być powodem ich niedoboru w organizmie. Według badań bardzo często brakuje nam na przykład witaminy D, która odpowiada chociażby za układ krążenia. W takim wypadku warto postawić na suplement diety, który pozwoli uzupełnić brakujące minerały i witaminy. Zadaniem preparatów leczniczych, w przeciwieństwie do suplementów, jest natomiast leczenie i zapobieganie chorobom.

Suplement diety zamiast leku - tak czy nie?

Niewiedza na temat suplementów diety może prowadzić do mylenia ich z preparatami leczniczymi. W skrajnej sytuacji niektórzy mogą stosować te preparaty wymiennie. Nie należy tego robić, ponieważ oba produkty mają zupełnie różne zastosowanie.

Suplementy diety może stosować każda osoba i nie wiąże się to z żadnymi poważnymi komplikacjami, jeśli tylko dawkowanie preparatu jest zgodne z wytycznymi producenta. Szczególnie zalecane jest osobom, które cierpią na niedobór witamin - wtedy ich działanie jest najbardziej skuteczne, ponieważ wyrównują proporcje w organizmie.

Stosowanie lekarstw bez wyraźnych zaleceń lekarza specjalisty może natomiast powodować różnego rodzaju skutki uboczne. Preparaty lecznicze bowiem zostały stworzone z myślą o konkretnych schorzeniach. Właśnie dlatego należy nie tylko rozróżniać leki od suplementów diety, ale przede wszystkim trzeba pamiętać o tym, że mają różne zastosowanie. Oznacza to, że tych produktów nie można stosować wymiennie, ani zastępować jednego drugim.