logo

Czy należy konsultować stosowanie suplementów diety z lekarzem?


Najważniejsze zasady przyjmowania suplementów diety

Na rynku dostępnych jest coraz więcej różnego rodzaju suplementów diety. Zaliczają się do nich wszystkie preparaty, których celem jest dostarczenie organizmowi niezbędnych witamin i minerałów. Jednak suplementy diety mogą także stymulować wzrost paznokci i włosów oraz zawierają probiotyki, które skutecznie wpływają na procesy trawienne w organizmie.

Suplementy diety to preparaty, których śmiało może używać każdy. Podobnie jednak, jak w przypadku innych produktów, należy stosować się do kilku ważnych zasad. Pamiętaj, że suplement zaliczany jest do kategorii żywności – nie myl zatem tego środka z produktem leczniczym, ponieważ mają zupełnie inne zastosowanie. Nie zapominaj, żeby stosować się do dokładnych zaleceń producenta, które podane są na każdym opakowaniu suplementu. Nie próbuj na własną rękę zwiększać dawek lub łączyć ich z innymi preparatami leczniczymi. Stosowanie się do tych prostych reguł gwarantuje, że przyjmowanie suplementów będzie nie tylko bezpieczne, ale przede wszystkim skuteczne.

Kiedy należy konsultować się z lekarzem?

Istnieje kilka sytuacji, w których przyjmowanie suplementów diety należy skonsultować z lekarzem. Powinny to zrobić przede wszystkim osoby, które chorują przewlekle i na co dzień przyjmują różnego rodzaju środki farmaceutyczne. Stosowanie tych preparatów muszą uzgodnić także osoby, które planują wykonać zabieg chirurgiczny, a także kobiety w ciąży. Niektóre substancje zawarte w suplementach diety mogą bowiem różne wpływać na poszczególne osoby.

Wskazanie lekarskie do stosowania tych preparatów będzie także niezbędne w przypadku dzieci poniżej 6. roku życia. W tym okresie pociechy rozwijają swój układ odpornościowy, zatem wszelkie dodatkowo przyjmowane substancje powinny zostać skonsultowane z lekarzem. Będzie mógł on stwierdzić, czy dziecku rzeczywiście brakuje witamin lub minerałów. Dzięki temu wskaże, które suplementy diety będą najodpowiedniejsze dla dziecka w określonym wieku i potrzebach.