logo

Co zrobić w przypadku pojawienia się skutków ubocznych?


Suplementy diety, podobnie jak inne produkty, mogą powodować skutki uboczne. Wynikają one ze złego dopasowania produktu, interakcji z lekiem lub przedawkowania. Warto wiedzieć, w jaki sposób skutecznie ich unikać.

Jakie mogą być skutki uboczne po stosowaniu suplementów diety?

Suplementy diety mają za zadanie przede wszystkim dostarczać wszystkich brakujących witamin i minerałów osobom, którym brakuje ich w codziennej diecie. Wspomaganie suplementacją jest bezpieczne i skuteczne, jeśli odbywa się zgodnie ze wskazaniami producenta.

W związku z tym, że rynek suplementów diety nieustannie się powiększa, należy wybierać preparaty o dobrej jakości. W przeciwnym razie mogą one doprowadzić do wystąpienia skutków ubocznych. Dzieje się tak szczególnie wtedy, gdy dodatkowo przyjmowane są leki m.in. na choroby przewlekłe. Suplementy diety mogą ograniczać wchłaniane leków lub zmieniać efekty ich działania. W takim przypadku warto zapytać o radę farmaceutę lub lekarza o możliwość łączenia tych produktów.

Chociaż suplementy diety są bezpieczne i skutecznie wspomagają organizm, to można je przedawkować, podobnie zresztą jak inne preparaty. Nadmierne spożywanie tabletek bądź kapsułek z suplementami może spowodować rozmaite dolegliwości. Przedawkowanie witaminy A objawia się nadpobudliwością, bólami głowy i wymiotami. Do innych skutków ubocznych zaliczają się również zmęczenie, nadmierna potliwość czy skoki ciśnienia.

Skutki uboczne – w jaki sposób reagować?

Spożywanie suplementów diety na własną rękę jest bezpieczne, jeśli nie przyjmujesz w tym czasie innych lekarstw, z którymi mogą wejść w interakcję. Jeśli po przyjmowaniu suplementów diety zauważysz niepokojące symptomy, takie jak bóle głowy, ospałość czy alergię, to w pierwszej kolejności odstaw preparat, a następnie skonsultuj się z lekarzem. W takiej sytuacji być może konieczna będzie zmiana produktu.

Pamiętaj jednak, żeby nie działać na własną rękę i nie lekceważyć żadnych objawów. Bardzo ważne jest również, żeby suplementy diety dawkować rozsądnie i zgodnie z zaleceniami na opakowaniu.