logo

Antyoksydanty w suplementach diety


Występują w wielu kosmetykach pielęgnacyjnych a także suplementach diety. Słyszymy o nich w niemalże każdej reklamie, gdzie podkreślane jest ich korzystne działanie dla naszego organizmu. Chociaż nazwa antyoksydantów zapewne nie jest nam obca, nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, co tak naprawdę kryje się pod tym pojęciem.

Pogromcy wolnych rodników

Organizm człowieka codziennie narażony jest na działanie wielu szkodliwych substancji i czynników, które wpływają na jego działanie. Jednymi z negatywnie oddziałujących składników są wolne rodniki. Ich nadmiar może prowadzić do powstawania m.in. chorób sercowo-naczyniowych, schorzeń stawów, zaburzeń przemiany materii, a nawet schorzeń nowotworowych. W jaki sposób wolne rodniki wpływają na nasz organizm? Aby to wyjaśnić, warto zaznaczyć, że większość atomów posiada po dwa elektrony na swojej powłoce. Te, które wyposażone są tylko w jeden, dążą do przejęcia drugiego elektronu lub oddania tego, który już posiadają – wykorzystując inne atomy bądź cząsteczki. W ten sposób powstają niekorzystnie wpływające na organizm wolne rodniki. Na ich atak najbardziej narażone są białka, materiał DNA, kwasy tłuszczowe i lipidy.

W walce z nimi pomagają wspomniane antyoksydanty. Neutralizują wolne wodniki i zmniejszają ryzyko, jakie niesie za sobą ich zwiększona ilość w naszym organizmie. Chronią przed powstawaniem chorób związanych z wiekiem, a także spowalniają procesy starzenia się.

Suplementy antyoksydacyjne – jak działają?

Ze względu na korzystny wpływ antyoksydantów na nasz organizm, są one coraz popularniejsze i powszechnie stosowane w suplement ach diety. Mogą przyjmować postać witamin, minerałów, czy też enzymów. Duże znaczenie ma ich funkcja obronna oraz zapobieganie pogłębianiu się uszkodzeń tkanek. Chronią przed postępowaniem takich schorzeń jak zaćma, cukrzyca, choroby serca czy nowotwory, które mogą być wywołane działaniem wolnych rodników. Nie trzeba zatem przekonywać, jak wielkie znaczenie mają antyoksydanty dla naszego zdrowia.

Ich działanie polega na neutralizacji wolnych rodników poprzez łączenie się z ich cząsteczkami. W wyniku takiego procesu dochodzi do powstania nowego związku chemicznego. Co ważne, antyoksydanty są całkowicie bezpieczne dla naszego organizmu. W wyniku przeprowadzonych badań nie stwierdzono skutków ubocznych stosowania ich w suplementach diety. Poza ochroną przed wspomnianymi chorobami jadłospis uwzględniający takie substancje wpływa pozytywnie na stan skóry, włosów czy paznokci. Suplementy antyoksydacyjne wspomagają działanie układu krążenia, co z kolei przekłada się na pracę całego organizmu.