logo

Resweratrol


Resweratrol to naturalny polifenol, należący do grupy fitoaleksyn. Jego obecność stwierdzono w ponad 70 gatunkach roślin, w większości są to rośliny jadalne. Ze względu na najwyższą jego zawartość, głównym źródłem resweratrolu są winogrona i produkowane z nich wina czerwone. Resweratrol występuje w dwóch formach: -cis i -trans. Druga forma, trans-resweratrol, jest najbardziej biologicznie aktywną i korzystną dla organizmu człowieka. Wchłanianie resweratrolu w organizmie człowieka następuje w jelicie cienkim.

Funkcje resweratrolu:

Resweratrol może zapobiegać niedokrwieniu mięśnia sercowego. Kardioprotekcyjne działanie tego związku wynika z co najmniej kilku mechanizmów. Hamuje on agregację płytek krwi, uszkodzenia kardiomiocytów, i jednocześnie pobudza regenerację tkanki mięśnia sercowego (1). Resweratrol ma również działanie przeciwzapalne. W głównej mierze wynika to z jego zdolności do hamowania syntezy i wydzielania mediatorów reakcji zapalnej. W ostatnich latach rezweratrol budzi duże zainteresowanie ze względu na działanie ochronne na układ nerwowy. Ma to szczególne znaczenie w odniesieniu do choroby Alzheimera i choroby Parkinsona. Przy chorobie Parkinsona, rezweratrol wykazuje zdolność hamowania produkcji cytokin prozapalnych, co wpływa łagodząco na przebieg choroby. Efekty te odnotowano już po dwóch tygodniach stosowania związku (2). W ciągu ostatnich lat wzrasta liczba dowodów wskazujących, że rezweratrol może być przydatny w zapobieganiu i leczeniu niektórych zaburzeń metabolicznych, w tym cukrzycy. Pozytywny wpływ rezweratrolu u chorych na cukrzycę wynika z: m.in. ze zmniejszenia stężenia glukozy we krwi, oraz ochrony komórek βtrzustki (3).

Resweratrol:

- działa kardioprotekcyjnie i przeciwagregacyjnie,
- działa ochronnie na tkanki mózgu,
- działa przeciwzapalnie,
- działa przeciwstarzeniowo,
- działa antyoksydacyjne.

Źródła:

1) Kopeć A., Piątkowska E., Leszczyńska T., et al. Prozdrowotne działanie resweratrolu. „Żywność Nauka. Technologia. Jakość” 2011, nr 5 (78);
2) Mikuła-Pietrasik J., Kuczmarska A., Książek K.: Biologiczna wielofunkcyjność resweratrolu i jego pochodnych.;
3) Stępień M., Bogdański P., Suliburska J., et al.: Wpływ resweratrolu na cukrzycę i choroby sercowo-naczyniowe. „Forum Zaburzeń Metabolicznych” 2012, tom 3, nr 4;

-----------------------

Niniejszy materiał nie stanowi zaleceń dietetycznych lub lekarskich. Przed rozpoczęciem suplementacji diety zaleca się kontakt z lekarzem, farmaceutą lub dietetykiem. Przyjmowanie suplementów diety nie powinno zastępować zdrowego trybu życia oraz zróżnicowanej diety. Suplementy diety mają na celu uzupełnienie ewentualnych niedoborów w diecie, nie są produktami leczniczymi. Nie należy stosować produktów w przypadku uczulenia na którykolwiek ze składników. Nie należy stosować produktów w przypadku przyjmowania środków leczniczych. Jednoczesne ich przyjmowanie należy poprzedzić konsultacją z lekarzem lub farmaceutą. W przypadku wystąpienia działań niepożądanych należy natychmiast zrezygnować z zażywania produktu. Produkty nie mogą być stosowane przez kobiety w ciąży, matki karmiące i dzieci bez konsultacji lekarskiej. 

Informacje na temat substancji zawarte w Kompendium Wiedzy zostały przygotowane na zlecenie firmy ForMeds. ForMeds jest producentem suplementów diety, które mogą zawierać opisane substancje. Wybór prezentowanych składników jest wyborem subiektywnie przygotowanym przez ForMeds, mającym na celu m.in. wyjaśnienie czym są lub przybliżenie ich funkcji. Materiał został przygotowany zgodnie z najlepszą wiedzą, należytą starannością na podstawie źródeł naukowych. Jeśli nie znaleźli Państwo poszukiwanych informacji na temat innych substancji, prosimy o kontakt i przekazanie sugestii, które pozwolą wzbogacić niniejszy materiał. 

Opracowanie jest własnością firmy ForMeds. Kopiowanie lub rozpowszechnianie jest możliwe wyłącznie po otrzymaniu pisemnej zgody firmy ForMeds.