logo

BOSWELLIA


Boswellia, a dokładnie boswellia serrata to roślina występująca głównie w Indiach, ale także w północnej Afryce i na Bliskim Wschodzie.  Jej żywica od wieków stosowana jest w ajurwedzie.

Głównym składnikiem kadzidłowca indyjskiego jest olej (do 60%). Zawiera on także mono-, di- i triterpeny, wśród których największą aktywność biologiczną wykazują kwasy bosweliowe. (1)

Kwasy bosweliowe należą do aktywnych związków zawartych w żywicy różnych gatunków roślin z rodziny boswellia. Do tej pory zidentyfikowano ich kilkanaście. Najcenniejsze z nich to kwas 11-keto-β-bosweliowy (KBA) i acetylo-11-keto- kwas β-bosweliowy (AKBA). (2) Warto wiedzieć, że ich wchłanianie zwiększa się ponad dwukrotnie, gdy są przyjmowane razem z wysokotłuszczowym posiłkiem. Większość autorów potwierdza, że ich spożywanie jest dobrze tolerowane. (3)

 

Funkcje:

Teksty ajurwedyjskie wymieniały boswellię jako skuteczny środek zarówno na przypadłości układu pokarmowego i krążenia, jak i oddechowego oraz aparatu ruchu, a także w przypadku problemów skórnych. Według nich działa również napotnie, ściągająco, moczopędnie i pobudzająco. (4)

Ponadto ekstrakty i olejki eteryczne z kadzidłowca (frankincense) były stosowane jako środki antyseptyczne w płynach do płukania ust, a także w leczeniu kaszlu i astmy. (1)

Współczesna medycyna i farmakologia podkreślają przede wszystkim, że kadzidłowiec:

 • wspiera układ kostny i prawidłowe funkcjonowanie stawów - szczególnie pozytywny wpływ ma na tkankę chrzęstną, (2,4)
 • wspomaga optymalne działanie wątroby oraz serca, (5,7)
 • pomaga w utrzymaniu prawidłowego poziomu cholesterolu i glukozy we krwi, (6)
 • działa uspokajająco i korzystnie na funkcje poznawcze oraz umysłowe, (1)
 • ma pozytywny wpływ na oskrzela i zatoki, a także zmniejsza ryzyko astmy, (2,6)
 • wykazuje właściwości przeciwdrobnoustrojowe oraz przeciwgrzybicze, (1,4)
 • stymuluje działanie układu odpornościowego, (3,7)
 • ma właściwości przeciwbólowe, antyutleniające i hamujące obrzęki. (1)

Kadzidłowiec znajduje się również w licznych wieloskładnikowych produktach wykorzystywanych w celu poprawy funkcjonowania stawów i wątroby oraz przy dolegliwościach żołądkowo-jelitowych. (5)

 

Źródła:

 1. Ali Ridha Mustafa Al-Yasiry, Bożena Kiczorowska, Frankincense – therapeutic properties, Postepy Hig Med Dosw (online), 2016; 70 : 380-391.
 2. Abdel-Tawab M., Werz O., Schubert-Zsilavecz M., Boswellia serrata: An Overall Assessment of In Vitro, Preclinical, Pharmacokinetic and Clinical Data, Clinical Pharmacokinetics vol. 50, p. 349–369 (2011).
 3. Gupta S.C., Prasad S., Aggarwal B.B., Boswellic Acids and Their Role in Chronic Inflammatory Diseases, in: Anti-inflammatory Nutraceuticals and Chronic Diseases, 2016, p. 291-327.
 4. Siddiqui M.Z., Boswellia Serrata, A Potential Antiinflammatory Agent: An Overview, Indian Journal of Pharmaceutical Sciences, 2011 May-Jun; 73(3): 255–261.
 5. Boswellia Serrata, in: LiverTox: Clinical and Research Information on Drug-Induced Liver Injury, 2020.
 6. Roy N.K., et al., An Update on Pharmacological Potential of Boswellic Acids against Chronic Diseases, International Journal of Molecular Sciences, 2019, 20, 4101.
 7. Gomaa A. A., et al., Boswellic acids/Boswellia serrata extract as a potential COVID‑19 therapeutic agent in the elderly, Inflammopharmacology 2021 Aug;29(4):1033-1048.

-----------------------

Niniejszy materiał nie stanowi zaleceń dietetycznych lub lekarskich. Przed rozpoczęciem suplementacji diety zaleca się kontakt z lekarzem, farmaceutą lub dietetykiem. Przyjmowanie suplementów diety nie powinno zastępować zdrowego trybu życia oraz zróżnicowanej diety. Suplementy diety mają na celu uzupełnienie ewentualnych niedoborów w diecie, nie są produktami leczniczymi. Nie należy stosować produktów w przypadku uczulenia na którykolwiek ze składników. Nie należy stosować produktów w przypadku przyjmowania środków leczniczych. Jednoczesne ich przyjmowanie należy poprzedzić konsultacją z lekarzem lub farmaceutą. W przypadku wystąpienia działań niepożądanych należy natychmiast zrezygnować z zażywania produktu. Produkty nie mogą być stosowane przez kobiety w ciąży, matki karmiące i dzieci bez konsultacji lekarskiej. 

Informacje na temat substancji zawarte w Kompendium Wiedzy zostały przygotowane na zlecenie firmy ForMeds. ForMeds jest producentem suplementów diety, które mogą zawierać opisane substancje. Wybór prezentowanych składników jest wyborem subiektywnie przygotowanym przez ForMeds, mającym na celu m.in. wyjaśnienie czym są lub przybliżenie ich funkcji. Materiał został przygotowany zgodnie z najlepszą wiedzą, należytą starannością na podstawie źródeł naukowych. Jeśli nie znaleźli Państwo poszukiwanych informacji na temat innych substancji, prosimy o kontakt i przekazanie sugestii, które pozwolą wzbogacić niniejszy materiał. 

Opracowanie jest własnością firmy ForMeds. Kopiowanie lub rozpowszechnianie jest możliwe wyłącznie po otrzymaniu pisemnej zgody firmy ForMeds.