Moringa olejodajna - właściwości, działanie, przeciwskazania

Moringa

Moringa olejodajna (Moringa Oleifera) – co to?

To wieloletnie drzewo zawierające wysoką ilość polifenoli osiągające wysokość 10 – 12 m. Należy do rodziny Moringaceae liczącej 13 gatunków Moringa, z których olejodajna jest najbardziej znana i najszerzej stosowana. Co ciekawe, Moringa olejodajna klasyfikowana jest jako warzywo. Pochodzi z subhimalajskich części Indii, rozprzestrzeniając się na Półwysep Iberyjski. Moringa rośnie szybko i potrafi przetrwać na terenach wilgotnych, a także mniej urodzajnych glebach suchych i gorących. Ze względu na wytrzymałość na łagodne mrozy może być uprawiana w innych rejonach. Uważana jest za „drzewo życia”, „drzewo oczyszczające”, „drzewo chrzanu” gdyż ma charakterystyczny smak przypominający korzeń chrzanu lub „drzewo podudzia” ponieważ ma długie, smukłe strąki nasion.

Odkryj produkty zawierające ten składnik:

    W jakich produktach występuje Moringa olejodajna

    Moringa olejodajna jest szeroko stosowana w suplementach diety w postaci proszku lub kapsułek twardych (np. pullulanowych). Używane są sproszkowane liście lub ekstrakty z tej części roślin. W przypadku ekstraktów istotne jest, by producent deklarował standaryzacje na zawartość związków czynnych w porcji dziennej.

    Moringa olejodajna – właściwości

    Jej liście charakteryzują się wysoką zawartością białka, minerałów (żelazo, wapń) i witamin (np. prekursora witaminy A jak beta-karoten, witaminy C i E). Moringa jest źródłem wielu związków bioaktywnych takich jak polifenole, flawonoidy, kwasy fenolowe, alkaloidy, izotiocyjaniany, glukozynolany, garbniki czy saponiny.

    Zweryfikowano dokładną zawartość fenoli w liściach, w których główną frakcję stanowiły m.in. : kemferol, kwercetyna, luteolina czy rutyna.

    Metabolity wtórne takie jak saponina, która jest glikozydem o wysokiej masie cząsteczkowej wykazują działanie obniżające poziom glukozy w surowicy . Ich budowa oparta jest na połączeniu ugrupowań glikonowych (ksyloza, ramnoza, galaktoza czy glukoza) z ugrupowaniem aglikonu.

    Za co odpowiada Moringa olejodajna? - działanie

    • pomaga utrzymać prawidłowy poziom glukozy

    W przeanalizowanych badaniach wykazuje się korzystny wpływ liści Moringi na obniżenie poziomu glukozy we krwi. Schemat działania polega na zwiększeniu wrażliwości tkanek na insulinę oraz kontroli poziomu insuliny lub glukozy we krwi. Wykazuje się także hamowanie aktywności α-amylazy i α-glukozydazy, co również wpływa na zmniejszenie glikemii.

    Saponina wpływa na obniżenie stężenia glukozy we krwi, działając na mięśnie szkieletowe, tkankę tłuszczową, wątrobę, trzustkę i jelita. Zapobiega powstawaniu zaawansowanych produktów glikacji. Działanie saponiny jest szerokie, ponieważ wpływa ona m.in. na:

    • zmniejszenie wchłaniania glukozy w jelicie
    • zwiększenie w mięśniach szkieletowych wychwytu glukozy
    • stymuluje wydzielanie insuliny
    • zmniejsza aktywność disacharydów
    • zmniejsza proces glukoneogenezy.

    Czy wiesz, że...?

    termin saponina wywodzi się z łacińskiego słowa „sapo” oznaczającego właściwości mydlane? Ciekawostką jest fakt, że saponina podczas wytrząsania w laboratorium wytwarza pianę.

    Czy nadmiar Moringi olejodajnej w organizmie jest możliwy?

    Nadmierne spożywanie może prowadzić do uczucia nudności, powodować częste oddawanie stolca o rzadkiej konsystencji lub innych problemów trawiennych.

    Moringa olejodajna – suplementacja i dawkowanie

    Korzyści wpływające na utrzymanie prawidłowego poziomu cukru we krwi wynikają ze stosowania suplementów diety bazujących na surowcach pozyskanych z liści Moringi.

    Warto jest poszukiwać suplementów ze standaryzacją na saponiny, ponieważ są jednym ze związków wykazujących pozytywne właściwości na organizm ludzki w zakresie poziomu glukozy.

    Moringa olejodajna – jak długo stosować?

    W badaniach znajdujących się w bazie naukowej PubMed wskazuje się na suplementację trwającą średnio do 12 tygodni.

    W świetle naukowych dowodów:

    • Przeprowadzono randomizowane, kontrolowane placebo badanie na 32 uczestnikach borykających się z problemem braku reakcji na insulinę przez organizm we krwi którym podawano kapsułki z suszonym proszkiem z liści Moringa oleifera. W trwającym 4 tygodnie badaniu wykazano działanie obniżające ciśnienie krwi u opisanych pacjentów [14].

    • W podwójnie ślepym, trwającym 12 tygodni, kontrolowanym placebo randomizowanym badaniu przeprowadzonym na 65 ochotnikach, którym podawano kapsułki z proszkiem z liści Moringa oleifera wykazano korzystne zmiany w grupie Moringi w zakresie hemoglobiny glikowanej i tempa zmian stężenia glukozy we krwi na czczo [3].

    • Na 90 kobietach w wieku od 45 do 60 lat będących po menopauzie, które podzielone zostały na trzy grupy badano wpływ sproszkowanych liści Moringi oleifera, amarantusa oraz placebo. Wykazano, że u kobiet w grupie Moringi oraz w grupie amarantusa zmniejszył się poziom stężenia glukozy we krwi na czczo (w grupie Moringi o 13,5%, amaranrusa o 10,4%), zaobserwowano także zwiększenie stężenia hemoglobiny (odpowiednio 17,5% i 5,3%) [20].

    • Badanie przeprowadzone na 10 zdrowych osobach w wieku od 24 do 34 lat, którym podawano zwiększane w czasie dawki kapsułki z proszkiem z liści Moringa oleifera wykazało wzrost poziomu insuliny w osoczu po spożyciu kapsułek [1].

    Moringa olejodajna – po jakim czasie efekty suplementacji będą zauważalne?

    Efekty suplementacji są widoczne w badaniach już po 90 minutach od przyjęcia dawki.

    Moringa olejodajna – skutki uboczne

    W przeanalizowanych pracach naukowych jako skutek wymieniano częste oddawanie stolca o rzadkiej konsystencji, co normalizowało się krótko po zaprzestaniu suplementacji.

    Moringa olejodajna – przeciwskazania

    Nie zaleca się stosowania składnika u osób szczególnie wrażliwych jak np. u kobiet w ciąży i karmiących oraz u dzieci bez uprzedniej konsultacji specjalistycznej.

    Ze względu na właściwości obniżające ciśnienie krwi i poziom glukozy, nadmierne spożycie może prowadzić do zbyt niskiego ciśnienia krwi lub poziomu cukru we krwi, szczególnie u osób już stosujących leki na te dolegliwości, dlatego należy skonsultować suplementację z lekarzem.

    Baza danych PubMed, która obejmuje artykuły z dziedziny medycyny i nauk biologicznych wskazuje na przeprowadzenie blisko 20 badań klinicznych różnych preparatów na bazie moringi olejodajnej na ludziach.

    7
    Analizowanych badań
    6
    Wskazywało istotny statystycznie pozytywny wpływ na organizm

    Źródła:

    1. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27276742/
    2. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6213450/
    3. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8746299/
    4. https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0965229919316991?via%3Dihub
    5. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC9310029/
    6. https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0944711321003147?via%3Dihub
    7. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/34533234/
    8. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/35421412/
    9. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC9356665/
    10. Moringa oleifera: A Food Plant with Multiple Medicinal Uses. F. Anwar, S. Latif, M. Ashraf, H. Gilani. Phytotherapy research 21, 17-25 (2007).
    11. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31429148/
    12. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6950081/
    13. https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0965229919316991
    14. https://www.hindawi.com/journals/ecam/2017/6581390/
    15. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/35565903/
    16. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/21264158/
    17. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/34929814/
    18. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31063434/
    19. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC9099674/
    20. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4571214/
    21. The Possible Role of Saponin in Type-II Diabetes- A Review. N. Choudhary, G.L. Khatik and A. Suttee. Current Diabetes Reviews, 2021.

    Publikowane informacje mają charakter wyłącznie informacyjny i nie powinny zastępować indywidualnych konsultacji lekarskich. Zaleca się skonsultowanie z lekarzem lub terapeutą przed rozpoczęciem jakiejkolwiek terapii. Wydawca nie dąży do nawiązania relacji lekarz-pacjent ze swoimi czytelnikami. Nie bierze również odpowiedzialności za wiarygodność, skuteczność lub prawidłowe stosowanie informacji umieszczonych na stronie, ani za ewentualne problemy zdrowotne wynikające z omówionych terapii.

    Odkryj nasze bestsellery: