logo

Resweratrol


Resweratrol to naturalny polifenol, należący do grupy fitoaleksyn. Jego obecność stwierdzono w ponad 70 gatunkach roślin, w większości jadalnych. Najwyższą jego zawartość stwierdzono w rdeście japońskim, do pozostałych źródeł należą: winogrona i produkowane z nich wina, borówki, żurawina, skórki pomidorów oraz orzechy ziemne. Resweratrol występuje w dwóch formach: -cis i -trans. Ten drugi jest bardziej biologicznie aktywny i korzystniejszy dla organizmu człowieka. Wchłanianie resweratrolu w organizmie człowieka następuje w jelicie cienkim. Ma on jednak słabą biodostępność i rozpuszczalność w wodzie, stąd zalecenie jego suplementacji poprzez bardziej złożone preparaty, w miejsce źródeł naturalnych. [1]

Funkcje resweratrolu:

Resweratrol wspiera pracę serca. Kardioprotekcyjne właściwości tego związku wynikają z co najmniej kilku mechanizmów. Hamuje on agregację płytek krwi i uszkodzenia komórek mięśnia sercowego (kardiomiocytów), jednocześnie pobudzając regenerację jego tkanki. [2]

Korzystnie wpływa także na ciśnienie tętnicze krwi oraz na wydolność naczyń krwionośnych. [3]

W ostatnich latach resweratrol budzi duże zainteresowanie ze względu na wykazywane właściwości ochronne dla komórek układu nerwowego. [4]

Wzrasta także liczba dowodów wskazujących, że resweratrol bierze udział w regulacji działania wątroby oraz metabolizmu lipidów, ma pozytywny wpływ na poziom glukozy i insuliny we krwi, co skutkuje m.in. redukcją tkanki tłuszczowej. [5, 6]

Resweratrol należy także do silnych przeciwutleniaczy, które wspomagają walkę z wolnymi rodnikami. Jego korzystny wpływ na skórę wynika także z jego właściwości bakteriobójczych (redukuje trądzik) i antyglikacyjnych (chroni włókna kolagenu i elastyny przed rozpadem) oraz działania aktywującego geny długowieczności i zwiększającego aktywność sirtuin (białek enzymatycznych mających zdolność wyciszania m.in. genów starzenia). [1, 6,7]

Ostatnie doniesienia pokazują również, że resweratrol reguluje samoodnowę i różnicowanie kilku typów komórek macierzystych. [8]

Resweratrol:

 • wspiera pracę serca i układ krążenia,
 • wykazuje właściwości ochronne na tkanki mózgu,
 • usprawnia funkcjonowanie wątroby,
 • pomaga utrzymywać prawidłową masę ciała,
 • wykazuje właściwości przeciwstarzeniowe i antyoksydacyjne.

 

Źródła:

 1. Galiniak S., Aebisher D., Bartusik-Aebisher D., Health benefits of resveratrol administration, Acta Biochimica Polonica, 2019 Feb 28;66(1):13-21.
 2. Kopeć A., et al., Prozdrowotne działanie resweratrolu, Żywność. Nauka. Technologia. Jakość, 2011, nr 5 (78).
 3. Przysławski J., Dzięcioł M., Resweratrol – aktualny stan wiedzy, Bromatologia i Chemia Toksykologiczna, XLV, 2012, 4, str. 1166–1174.
 4. Mikuła-Pietrasik J., Kuczmarska A., Książek K., Biologiczna wielofunkcyjność resweratrolu i jego pochodnych, Katedra i Zakład Patofizjologii, Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, 2015.
 5. Stępień M., Bogdański P., Suliburska J., et al., Wpływ resweratrolu na cukrzycę i choroby sercowo-naczyniowe, Forum Zaburzeń Metabolicznych 2012, tom 3, nr 4.
 6. Pieszka M., et al., Rola resweratrolu w regulacji metabolizmu komórkowego, Postępy Higieny i Medycyny Doświadczalnej (online), 2016; tom 70: 117-123.
 7. Kucharska A., Szmurło A., Sinska B., Significance of diet in treated and untreated acne vulgaris, Advances in Dermatology and Allergology, 2016, vol. 33(2): 81-86.
 8. Safaeinejad Z., et al., Resveratrol promotes human embryonic stem cells self-renewal by targeting SIRT1-ERK signaling pathway, 2017, European Journal of Cell Biology, 96: 665–672.

-----------------------

Niniejszy materiał nie stanowi zaleceń dietetycznych lub lekarskich. Przed rozpoczęciem suplementacji diety zaleca się kontakt z lekarzem, farmaceutą lub dietetykiem. Przyjmowanie suplementów diety nie powinno zastępować zdrowego trybu życia oraz zróżnicowanej diety. Suplementy diety mają na celu uzupełnienie ewentualnych niedoborów w diecie, nie są produktami leczniczymi. Nie należy stosować produktów w przypadku uczulenia na którykolwiek ze składników. Nie należy stosować produktów w przypadku przyjmowania środków leczniczych. Jednoczesne ich przyjmowanie należy poprzedzić konsultacją z lekarzem lub farmaceutą. W przypadku wystąpienia działań niepożądanych należy natychmiast zrezygnować z zażywania produktu. Produkty nie mogą być stosowane przez kobiety w ciąży, matki karmiące i dzieci bez konsultacji lekarskiej. 

Informacje na temat substancji zawarte w Kompendium Wiedzy zostały przygotowane na zlecenie firmy ForMeds. ForMeds jest producentem suplementów diety, które mogą zawierać opisane substancje. Wybór prezentowanych składników jest wyborem subiektywnie przygotowanym przez ForMeds, mającym na celu m.in. wyjaśnienie czym są lub przybliżenie ich funkcji. Materiał został przygotowany zgodnie z najlepszą wiedzą, należytą starannością na podstawie źródeł naukowych. Jeśli nie znaleźli Państwo poszukiwanych informacji na temat innych substancji, prosimy o kontakt i przekazanie sugestii, które pozwolą wzbogacić niniejszy materiał. 

Opracowanie jest własnością firmy ForMeds. Kopiowanie lub rozpowszechnianie jest możliwe wyłącznie po otrzymaniu pisemnej zgody firmy ForMeds.