logo

L-arginina


L-arginina to aminokwas, który oprócz budowy białka bierze udział w wielu procesach metabolicznych. U człowieka L-arginina może być syntezowana de novo przykładowo z glutaminy, proliny i cytruliny (1). Jest niezbędnym aminokwasem do prawidłowego wzrostu i rozwoju dzieci, a także dla dorosłych w stanach chorobowych przebiegających z nasilonym katabolizmem, urazami i oparzeniami (2). Źródłem L-argininy dla organizmu jest pokarm i uważa się, że około 50% argininy pochodzącej z diety trafia do układu krążenia. Arginina dostarczana jest jako składnik białek zwierzęcych oraz roślinnych, uwalniana jest w procesie trawienia z białek i wchłaniana w jelicie cienkim (3).

Funkcje L-argininy:
L-arginina bierze udział w metabolicznym cyklu mocznikowym (detoksykacja amoniaku) przy udziale ornityny, cytruliny i kwasu asparaginowego. Ponadto uczestniczy w biosyntezie białka (w wątrobie), kreatyny i ornityny oraz syntezie poliamin przez ornitynę (spermina: poliamina, która powstaje w prostacie wpływa stabilizująco na DNA spermy). Wspomaga tworzenie kolagenu oraz gojenie się ran. Pobudza uwalnianie hormonów i poprawia insulinowrażliwość zarówno obwodową, jak i wątrobową. Jest przekaźnikiem nerwowym w centralnym układzie nerwowym. L-arginina towarzyszy pierwszemu stadium przy reakcji chemicznej tlenku azotu: reguluje napięcie naczyń krwionośnych i je rozszerza, dzięki czemu istnieje mniejsze ryzyko zachorowalności na choroby układu krążenia (1).

Źródła:
1) Grober Uwe red.: Mikroskładniki Odżywcze MedPharm Polska 2010; 241;
2) Postepy Hig Med Dosw. (online), 2006; 60: 484;
3) Postepy Hig Med Dosw. (online), 2004; 58: 323.

-----------------------

Niniejszy materiał nie stanowi zaleceń dietetycznych lub lekarskich. Przed rozpoczęciem suplementacji diety zaleca się kontakt z lekarzem, farmaceutą lub dietetykiem. Przyjmowanie suplementów diety nie powinno zastępować zdrowego trybu życia oraz zróżnicowanej diety. Suplementy diety mają na celu uzupełnienie ewentualnych niedoborów w diecie, nie są produktami leczniczymi. Nie należy stosować produktów w przypadku uczulenia na którykolwiek ze składników. Nie należy stosować produktów w przypadku przyjmowania środków leczniczych. Jednoczesne ich przyjmowanie należy poprzedzić konsultacją z lekarzem lub farmaceutą. W przypadku wystąpienia działań niepożądanych należy natychmiast zrezygnować z zażywania produktu. Produkty nie mogą być stosowane przez kobiety w ciąży, matki karmiące i dzieci bez konsultacji lekarskiej. 

Informacje na temat substancji zawarte w Kompendium Wiedzy zostały przygotowane na zlecenie firmy ForMeds. ForMeds jest producentem suplementów diety, które mogą zawierać opisane substancje. Wybór prezentowanych składników jest wyborem subiektywnie przygotowanym przez ForMeds, mającym na celu m.in. wyjaśnienie czym są lub przybliżenie ich funkcji. Materiał został przygotowany zgodnie z najlepszą wiedzą, należytą starannością na podstawie źródeł naukowych. Jeśli nie znaleźli Państwo poszukiwanych informacji na temat innych substancji, prosimy o kontakt i przekazanie sugestii, które pozwolą wzbogacić niniejszy materiał. 

Opracowanie jest własnością firmy ForMeds. Kopiowanie lub rozpowszechnianie jest możliwe wyłącznie po otrzymaniu pisemnej zgody firmy ForMeds.