logo

Witamina B5


Witamina B5 (kwas pantotenowy) jest zbudowana z β-alaniny i kwasu pantoinowego. Jego naturalnie występująca forma to kwas d-pantotenowy. Ponieważ jest on niestały chemicznie, w przemyśle farmaceutycznym stosuje się sole wapniowe lub formę alkoholową (pantenol) które są przekształcane w organizmie w wolny kwas pantotenowy. Witamina B5 występuje w wielu produktach spożywczych np w drożdżach, mięsie czy zielonych warzywach liściastych i jest syntetyzowana przez florę jelitową. W roztworach kwaśnych i alkalicznych oraz pod wpływem ciepła ulega zniszczeniu. Szacuję się, że straty witaminy B5 podczas gotowania mogą wynosić 50% a w czasie przetwarzania żywności nawet do 80%. Z pokarmu wchłania się 40-60% kwasu pantotenowego. Jest on uwalniany z koenzymu A w jelicie cienkim i ponownie resyntetyzowany w tkankach. W erytrocytach występuje w postaci koenzymu A, natomiast w surowicy krwi jako kwas pantotenowy. 

Funkcje witaminy B5:

Jako składnik koenzymu A, kwas pantotenowy bierze udział w metabolizmie białek, tłuszczu i węglowodanów. Uczestniczy w syntezie hormonów, cholesterolu, neurotransmiterów, fosfolipidów czy przeciwciał a ponadto bierze udział w przenoszeniu grup acylowych w syntezie kwasów tłuszczowych. Podnosi także odporność błon śluzowych, regeneruje komórki skóry i wspomaga pigmentację włosów (3). Zalecana dzienna dawka dla osób dorosłych wynosi średnio 5 mg. Nie obserwuje się klinicznych niedoborów witaminy B5, jednak w ekperymentalnym niedoborze u ludzi występuje objaw "palących stóp", zmęczenie i zaburzenia snu oraz dolegliwości przewodu pokarmowego. Według najnowszych badań u osób w wieku podeszłym, alkoholików, kobiet stosujących antykoncepcję lub osób z zaburzeniami przewodu pokarmowego mogą wystąpić biochemiczne niedobory kwasu pantetonowego (1). Dotychczas nie stwierdzono toksyczności tej witaminy.

Witamina B5:

- przyczynia się do utrzymania prawidłowego metabolizmu energetycznego,
- przyczynia się do prawidłowej syntezy i metabolizmu hormonów steroidowych, witaminy D i niektórych neuroprzekaźników,
- przyczynia się do zmniejszenia zmęczenia i znużenia,
- pomaga w utrzymaniu sprawności umysłowej na prawidłowym poziomie.

Źródła:
1) Gawęcki J., Hryniewiecki L. red.: Żywienie człowieka. Podstawy nauki o żywieniu. PWN, 2008;
2) Jarosz M. red.: Normy żywienia dla populacji polskiej- nowelizacja. Wydawca Instytut Żywności i żywienia. Warszawa 2012 
3) Gawęcki J. red.: Witaminy. Wydawnictwo AR w Poznaniu, 2002;

-----------------------

Niniejszy materiał nie stanowi zaleceń dietetycznych lub lekarskich. Przed rozpoczęciem suplementacji diety zaleca się kontakt z lekarzem, farmaceutą lub dietetykiem. Przyjmowanie suplementów diety nie powinno zastępować zdrowego trybu życia oraz zróżnicowanej diety. Suplementy diety mają na celu uzupełnienie ewentualnych niedoborów w diecie, nie są produktami leczniczymi. Nie należy stosować produktów w przypadku uczulenia na którykolwiek ze składników. Nie należy stosować produktów w przypadku przyjmowania środków leczniczych. Jednoczesne ich przyjmowanie należy poprzedzić konsultacją z lekarzem lub farmaceutą. W przypadku wystąpienia działań niepożądanych należy natychmiast zrezygnować z zażywania produktu. Produkty nie mogą być stosowane przez kobiety w ciąży, matki karmiące i dzieci bez konsultacji lekarskiej. 

Informacje na temat substancji zawarte w Kompendium Wiedzy zostały przygotowane na zlecenie firmy ForMeds. ForMeds jest producentem suplementów diety, które mogą zawierać opisane substancje. Wybór prezentowanych składników jest wyborem subiektywnie przygotowanym przez ForMeds, mającym na celu m.in. wyjaśnienie czym są lub przybliżenie ich funkcji. Materiał został przygotowany zgodnie z najlepszą wiedzą, należytą starannością na podstawie źródeł naukowych. Jeśli nie znaleźli Państwo poszukiwanych informacji na temat innych substancji, prosimy o kontakt i przekazanie sugestii, które pozwolą wzbogacić niniejszy materiał. 

Opracowanie jest własnością firmy ForMeds. Kopiowanie lub rozpowszechnianie jest możliwe wyłącznie po otrzymaniu pisemnej zgody firmy ForMeds.