logo

Miedź


Miedź to niezbędny składnik wielu enzymów biorących udział w przemianach tlenu. W organizmie człowieka znajduje się ok. 70mg miedzi. Wchłanianie miedzi z przeciętnej diety jest na poziomie 50%. Pierwiastek ten wchłaniany jest w dwunastnicy, żołądku i w jelicie grubym. Dzienne zapotrzebowanie u dorosłego człowieka wynosi 0,9mg (4). Stopień przyswajania miedzi zależy od kilku czynników, np. od diety oraz postaci chemicznej miedzi. Najlepszym źródłem miedzi w żywności są: wątroba, zarodki i otręby pszenne, kakao, nasiona słonecznika. Miedź jest mniej przyswajana z diety zawierającej głównie białka roślinne niż z diety bogatej w białka zwierzęce. Niektóre pierwiastki (cynk, kadm), kwas askorbinowy, siarczki oraz produkty takie jak surowe mięso mogą obniżać przyswajalność miedzi.

Funkcje miedzi:

Miedź jest niezbędna do syntezy hemu w organizmie i metabolizmu żelaza. Jest odpowiedzialna za tworzenie wiązań krzyżowych w kolagenie i elastynie, w utrzymaniu struktury keratyny oraz w syntezie barwnika włosów i skóry (1). Ochrania także organizm przed wolnymi rodnikami. Miedź jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego. Niedobory miedzi występują rzadko i są mało charakterystyczne. Głębsze niedobory mogą się objawiać nieprawidłowościami w tkance łącznej, które mają niekorzystny wpływ na układ krwionośny i kostny (1). Może występować zwiększona podatność na infekcje oraz anemia, która wywołana jest przez wadliwe wykorzystanie żelaza (4). Przemiany miedzi są związane z przemianami żelaza, niedoborowi miedzi w organizmie towarzyszy spadek hemoglobiny, dlatego często jest mylony z niedoborami żelaza.

Miedź:

- pomaga w utrzymaniu prawidłowego stanu tkanek łącznych,
- przyczynia się do utrzymania prawidłowego metabolizmu energetycznego,
- pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu układu nerwowego,
- pomaga w utrzymaniu prawidłowej pigmentacji włosów,
- pomaga w prawidłowym transporcie żelaza w organizmie,
- pomaga w utrzymaniu prawidłowej pigmentacji skóry,
- pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu układu odpornościowego,
- pomaga w ochronie komórek przed stresem oksydacyjnym.

Źródła:

1) Brzozowska A. red.: Składniki mineralne w żywieniu człowieka, Wydawnictwo AR w Poznaniu 2002;
2) Gawęcki J., Hryniewiecki L. red.: Żywienie człowieka. Podstawy nauki o żywieniu. PWN, 2008;
3) Gawęcki J. red.: Witaminy. Wydawnictwo AR w Poznaniu, 2002;
4) Jarosz M. red.: Normy żywienia dla populacji polskiej- nowelizacja. Wydawca Instytut Żywności i żywienia. Warszawa 2012;

-----------------------

Niniejszy materiał nie stanowi zaleceń dietetycznych lub lekarskich. Przed rozpoczęciem suplementacji diety zaleca się kontakt z lekarzem, farmaceutą lub dietetykiem. Przyjmowanie suplementów diety nie powinno zastępować zdrowego trybu życia oraz zróżnicowanej diety. Suplementy diety mają na celu uzupełnienie ewentualnych niedoborów w diecie, nie są produktami leczniczymi. Nie należy stosować produktów w przypadku uczulenia na którykolwiek ze składników. Nie należy stosować produktów w przypadku przyjmowania środków leczniczych. Jednoczesne ich przyjmowanie należy poprzedzić konsultacją z lekarzem lub farmaceutą. W przypadku wystąpienia działań niepożądanych należy natychmiast zrezygnować z zażywania produktu. Produkty nie mogą być stosowane przez kobiety w ciąży, matki karmiące i dzieci bez konsultacji lekarskiej. 

Informacje na temat substancji zawarte w Kompendium Wiedzy zostały przygotowane na zlecenie firmy ForMeds. ForMeds jest producentem suplementów diety, które mogą zawierać opisane substancje. Wybór prezentowanych składników jest wyborem subiektywnie przygotowanym przez ForMeds, mającym na celu m.in. wyjaśnienie czym są lub przybliżenie ich funkcji. Materiał został przygotowany zgodnie z najlepszą wiedzą, należytą starannością na podstawie źródeł naukowych. Jeśli nie znaleźli Państwo poszukiwanych informacji na temat innych substancji, prosimy o kontakt i przekazanie sugestii, które pozwolą wzbogacić niniejszy materiał. 

Opracowanie jest własnością firmy ForMeds. Kopiowanie lub rozpowszechnianie jest możliwe wyłącznie po otrzymaniu pisemnej zgody firmy ForMeds.