logo

Karczoch


Karczoch zwyczajny (łac. Cynara scolymus L.) to roślina wieloletnia zaliczana do najstarszych uprawianych przez ludzi. Jej łodygi mogą osiągać nawet 2 m wysokości. Częściami jadalnymi karczocha są dna kwiatowe oraz dolna części kielicha. Karczoch zwyczajny posiada wiele związków biologicznie czynnych, w tym między innymi: pochodne fenolowe, flawonoidy, fitosterole, kwas askorbinowy, witaminy z grupy B, wiele mikroelementów i aminokwasów.

Działanie karczocha
Wpływ na wątrobę
Według badań karczoch może być wykorzystywany pomocniczo w różnych problemach wątroby. Właściwości te związane są głównie z zawartą w karczochu cynaryną (kwas 1,5-dikawoilochinowy). Cynaryna wykazuje bowiem właściwości żółciotwórcze i żółciopędne, dzięki czemu może być stosowana wspomagająco w zaburzeniach wytwarzania i przepływu żółci. Dodatkowo, poprzez m.in. zwiększenie wydzielania żółci, przyczynia się do obniżenia poziomu stężenia cholesterolu w surowicy krwi. (1,2)
Karczoch wykazuje również właściwości antyoksydacyjne, dzięki czemu bierze udział w zapobieganiu utleniania się lipidów. (2)

Wpływ na żołądek
Badania wykazały, że karczoch wywiera pozytywny wpływ na niektóre problemy żołądkowe, na przykład: wzdęcia i uczucie pełności. Działanie to jest związane m.in. z właściwościami wiatropędnymi, żółciotwórczymi i żółciopędnymi karczocha. (2) 

Karczoch - podsumowanie:
- może być wykorzystywany w różnych problemach żołądkowych, np. wzdęciach i uczuciu pełności (2)
- wykazuje ochronny wpływ na wątrobę (1,2)
- dzięki zawartości cynaryny może być stosowany pomocniczo w zaburzeniach wytwarzania i przepływu żółci (2)
- przyczynia się do obniżenia stężenia cholesterolu (1,2)

Źródła:
1. Burdzenia O., Karczoch (Cynara scolymus) roślina lecznicza i przysmak, lekwpolsce.pl, vol. 24, nr 01’14 (273)
2. Kulza M., Adamska K., Seńczuk-Przybyłowska M., Woźniak A., Wachowiak A., Miechowicz I., Horoszkiewicz M., Nowak G., Florek E., Karczoch zwyczajny – lek roślinny, Przegląd lekarski 69/10, 2012

 

-----------------------

Niniejszy materiał nie stanowi zaleceń dietetycznych lub lekarskich. Przed rozpoczęciem suplementacji diety zaleca się kontakt z lekarzem, farmaceutą lub dietetykiem. Przyjmowanie suplementów diety nie powinno zastępować zdrowego trybu życia oraz zróżnicowanej diety. Suplementy diety mają na celu uzupełnienie ewentualnych niedoborów w diecie, nie są produktami leczniczymi. Nie należy stosować produktów w przypadku uczulenia na którykolwiek ze składników. Nie należy stosować produktów w przypadku przyjmowania środków leczniczych. Jednoczesne ich przyjmowanie należy poprzedzić konsultacją z lekarzem lub farmaceutą. W przypadku wystąpienia działań niepożądanych należy natychmiast zrezygnować z zażywania produktu. Produkty nie mogą być stosowane przez kobiety w ciąży, matki karmiące i dzieci bez konsultacji lekarskiej. 

Informacje na temat substancji zawarte w Kompendium Wiedzy zostały przygotowane na zlecenie firmy ForMeds. ForMeds jest producentem suplementów diety, które mogą zawierać opisane substancje. Wybór prezentowanych składników jest wyborem subiektywnie przygotowanym przez ForMeds, mającym na celu m.in. wyjaśnienie czym są lub przybliżenie ich funkcji. Materiał został przygotowany zgodnie z najlepszą wiedzą, należytą starannością na podstawie źródeł naukowych. Jeśli nie znaleźli Państwo poszukiwanych informacji na temat innych substancji, prosimy o kontakt i przekazanie sugestii, które pozwolą wzbogacić niniejszy materiał. 

Opracowanie jest własnością firmy ForMeds. Kopiowanie lub rozpowszechnianie jest możliwe wyłącznie po otrzymaniu pisemnej zgody firmy ForMeds.