logo

Sylimaryna


Sylimaryna to kompleks flawonolignanów znajdujący się w owocni i łupinie nasiennej ostropestu plamistego (rośliny należącej do rodziny astrowatych). Prozdrowotne działanie ostropestu znane było już w starożytności, między innymi z korzystnego wpływu na wątrobę.

 

Funkcje sylimaryny:
Sylimaryna wykazuje właściwości wspomagające i regenerujące wątrobę. Dzięki temu, że dezaktywuje wolne rodniki i zwiększa biosyntezę glutationu w komórkach, hamuje utlenianie się lipidów. Utlenianie to jest jednym z czynników wpływających na powstawanie uszkodzeń wewnątrzkomórkowych oraz zmian zwyrodnieniowych. Dodatkowo sylimaryna, dzięki zmianie struktury i uszczelnieniu błony komórkowej hepatocytów (komórek wątrobowych), może zapobiec wnikaniu do komórki silnych trucizn, np. zawartych w grzybach z rodzaju Amanita. Z kolei sylibinina (składnik sylimaryny) może chronić komórki wątroby między innymi przed szkodliwym działaniem etanolu. (1,3)
Sylimaryna może wpływać również pozytywnie na nerki. W badaniach przeprowadzonych na komórkach nerkowych uszkodzonych przez paracetamol ustalono, że podawanie sylibininy może zmniejszyć lub zapobiec efektom niekorzystnego wpływu tego leku na nerki. (2,3)
Dodatkowo sylimaryna może być wykorzystywana wspomagająco w terapii cukrzycy, dzięki obniżaniu poziomu trójglicerydów we krwi i poprawie oporności komórkowej na insulinę. (3)
Ze względu na działanie przeciwzapalne i antyoksydacyjne sylimaryna jest również stosowana w kosmetologii jako dodatek do filtrów UV oraz pomocniczo w terapii trądziku różowatego. Dodatkowo wykazuje działanie rozjaśniające skórę i włosy. (3)
Ponadto wyciąg z ostropestu, obok naparów z kopru włoskiego, może być stosowany w celu pobudzenia laktacji u kobiet po porodzie. (3)


Przed przyjmowaniem sylimaryny należy skonsultować się ze specjalistą. Wykazano bowiem, że może mieć ona wpływ na zmniejszenie wartości stężenia niektórych leków. (3)

 

Sylimaryna:
- wykazuje właściwości regenerujące i wspomagające wątrobę (1,3)
- może zapobiec wnikaniu do komórek wątroby trucizn (np. zawartych w grzybach z rodzaju Amanita) oraz wpływać pozytywnie na nerki (2,3)
- wykazuje właściwości przeciwzapalne i antyoksydacyjne, dzięki czemu jest stosowana w kosmetologii (3)

 

Źródła:
1. Dąbrowska M., Zielińska A., Nowak I., Produkty utleniania lipidów jako potencjalny problem zdrowotny oraz analityczny, Chemik 2015, 69.
2. Fraschini F., Demartini G., Esposti D., Pharmacology of Silymarin, Clin Drug Invest 22 (1): 2002
3. Sawczuk R., Ostropest plamisty – stare/nowe panaceum, Gazeta Farmaceutyczna 04.2016

 

-----------------------

Niniejszy materiał nie stanowi zaleceń dietetycznych lub lekarskich. Przed rozpoczęciem suplementacji diety zaleca się kontakt z lekarzem, farmaceutą lub dietetykiem. Przyjmowanie suplementów diety nie powinno zastępować zdrowego trybu życia oraz zróżnicowanej diety. Suplementy diety mają na celu uzupełnienie ewentualnych niedoborów w diecie, nie są produktami leczniczymi. Nie należy stosować produktów w przypadku uczulenia na którykolwiek ze składników. Nie należy stosować produktów w przypadku przyjmowania środków leczniczych. Jednoczesne ich przyjmowanie należy poprzedzić konsultacją z lekarzem lub farmaceutą. W przypadku wystąpienia działań niepożądanych należy natychmiast zrezygnować z zażywania produktu. Produkty nie mogą być stosowane przez kobiety w ciąży, matki karmiące i dzieci bez konsultacji lekarskiej. 

Informacje na temat substancji zawarte w Kompendium Wiedzy zostały przygotowane na zlecenie firmy ForMeds. ForMeds jest producentem suplementów diety, które mogą zawierać opisane substancje. Wybór prezentowanych składników jest wyborem subiektywnie przygotowanym przez ForMeds, mającym na celu m.in. wyjaśnienie czym są lub przybliżenie ich funkcji. Materiał został przygotowany zgodnie z najlepszą wiedzą, należytą starannością na podstawie źródeł naukowych. Jeśli nie znaleźli Państwo poszukiwanych informacji na temat innych substancji, prosimy o kontakt i przekazanie sugestii, które pozwolą wzbogacić niniejszy materiał. 

Opracowanie jest własnością firmy ForMeds. Kopiowanie lub rozpowszechnianie jest możliwe wyłącznie po otrzymaniu pisemnej zgody firmy ForMeds.