logo

Krzem


Krzem (SI) to jeden z mikroskładników niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Pierwiastek ten jest obecny we wszystkich zdrowych tkankach. Największe jego ilości występują w nerkach, wątrobie, kościach, skórze, śledzionie oraz płucach. Poziom krzemu zmniejsza się wraz z wiekiem, dlatego z czasem tkanki mogą ulec stopniowej degeneracji. 
Źródłami krzemu są: zboża, warzywa (m.in. marchew, burak, rzodkiew, cebula, ziemniaki), owoce (zwłaszcza banany) oraz woda pitna. 

Funkcje krzemu:
Krzem odgrywa szczególną rolę między innymi w tworzeniu i funkcjonowaniu tkanki łącznej. Badania potwierdziły, że pierwiastek ten bierze udział w rozwoju kości i przyspiesza proces ich mineralizacji. (3) W badaniach wykazano, że kwas ortokrzemowy w stężeniu fizjologicznym stymuluje syntezę kolagenu (naturalnego składnika budulcowego stawów). (1,3)
Krzem ma również unikatowe właściwości wiązania metali ciężkich w nierozpuszczalne kompleksy, dzięki czemu może ograniczyć ich szkodliwe działanie. (3)
Ponadto pierwiastek ten wpływa pozytywnie na kondycję włosów, paznokci oraz elastyczność skóry. (1)

Biodostępność krzemu jest uzależniona od jego postaci. Jedną z wysoce przyswajalnych form tego pierwiastka jest kwas ortokrzemowy (główny związek krzemu, występujący m.in. w wodzie pitnej).

Wyniki badań biodostępności kwasu ortokrzemowego (2)
- stężenie krzemu, po podaniu kwasu ortokrzemowego, znacznie wzrasta w porównaniu do diety bogatokrzemowej
- przyswajalność krzemu po podaniu kwasu ortokrzemowego wyniosła 53%, dla porównania po suplementacji polimerowym kwasem krzemowym odnotowano marginalny wzrost stężenia tego pierwiastka;
- zanotowano szybszą przyswajalność krzemu po podaniu kwasu ortokrzemowego w porównaniu do placebo (krzem w wodzie pitnej);
- przyswajalność krzemu z roztworu kwasu i peletek kwasu ortokrzemowego jest porównywalna;
- w wyniku suplementacji kwasem ortokrzemowym przez kobiety ze zniszczoną skórą zauważono znaczący wzrost stężenia krzemu w porównaniu do grupy placebo.  

 Krzem:
- bierze udział w rozwoju kości i procesie ich mineralizacji (3)
- stymuluje produkcję kolagenu (1,3)
- może ograniczać szkodliwe działanie metali ciężkich (1,3)
- wpływa pozytywnie na kondycję włosów, skóry i paznokci (1)

 

Źródła:

  1. Addor F., Use of silicon for skin and hair care: an approach of chemical forms available and efficacy, An Bras Dermatol., 2016;
  2. Choline-stabilised orthosilictic acid added for nutritional purposes to food suplements. Scientific opinion of the panel of food additives and nutrient sources added to food. The EFSA Journal (2009) 948, 1-23.
  3. Grober U., Mikroskładniki odżywcze, MedPharm Polska, 2010
  4. Pasternak K., Bogiszewska-Czubara A., Silicon in medicine and therapy, Journal of Elementology, vol. 16, nr 3, 2011

 

-----------------------

Niniejszy materiał nie stanowi zaleceń dietetycznych lub lekarskich. Przed rozpoczęciem suplementacji diety zaleca się kontakt z lekarzem, farmaceutą lub dietetykiem. Przyjmowanie suplementów diety nie powinno zastępować zdrowego trybu życia oraz zróżnicowanej diety. Suplementy diety mają na celu uzupełnienie ewentualnych niedoborów w diecie, nie są produktami leczniczymi. Nie należy stosować produktów w przypadku uczulenia na którykolwiek ze składników. Nie należy stosować produktów w przypadku przyjmowania środków leczniczych. Jednoczesne ich przyjmowanie należy poprzedzić konsultacją z lekarzem lub farmaceutą. W przypadku wystąpienia działań niepożądanych należy natychmiast zrezygnować z zażywania produktu. Produkty nie mogą być stosowane przez kobiety w ciąży, matki karmiące i dzieci bez konsultacji lekarskiej. 

Informacje na temat substancji zawarte w Kompendium Wiedzy zostały przygotowane na zlecenie firmy ForMeds. ForMeds jest producentem suplementów diety, które mogą zawierać opisane substancje. Wybór prezentowanych składników jest wyborem subiektywnie przygotowanym przez ForMeds, mającym na celu m.in. wyjaśnienie czym są lub przybliżenie ich funkcji. Materiał został przygotowany zgodnie z najlepszą wiedzą, należytą starannością na podstawie źródeł naukowych. Jeśli nie znaleźli Państwo poszukiwanych informacji na temat innych substancji, prosimy o kontakt i przekazanie sugestii, które pozwolą wzbogacić niniejszy materiał. 

Opracowanie jest własnością firmy ForMeds. Kopiowanie lub rozpowszechnianie jest możliwe wyłącznie po otrzymaniu pisemnej zgody firmy ForMeds.