logo

Glukozamina


Glukozamina jest naturalną substancją wytwarzaną w organizmie z cząsteczek glukozy i glutaminy. Służy do syntezy glikozaminoglikanów, które odpowiadają za odbudowę uszkodzonych chrząstek. Syntezowana jest ona w małych ilościach, a z wiekiem zdolność do wytwarzania jej obniża się. Prowadzi to do niedoborów i zwyrodnienia stawów. Glukozamina nie jest dostępna w żadnym z podstawowych produktów żywnościowych, więc uzupełnianie jej niedoborów wraz z pożywieniem jest niemożliwe (2).
Zawarta w suplementach glukozamina jest dostępna w formie siarczanu glukozaminy - jest to postać o największej biodostępności dla organizmu człowieka.
U osób leczonych lekami moczopędnymi może być konieczność podawania większej dawki glukozaminy, ponieważ wydalana jest z moczem.
Wchłanianie glukozaminy zwiększa witamina C.

Funkcje glukozaminy:

Naturalnych procesów zwyrodnieniowych nie da się zatrzymać, ale można je opóźnić. Najważniejszym działaniem jest właściwa profilaktyka zdrowia stawów. Glukozamina to uznany środek używany w chorobie zwyrodnieniowej stawów, należy jednak pamiętać, że można oczekiwać jej skuteczności w mało zaawansowanych postaciach choroby.
Glukozamina wykorzystywana jest przez komórki tkanki chrzęstnej- chondrocyty, które mocują jej cząsteczki w łańcuchy glikozaminoglikanów (3). Zmniejsza ona również udział niektórych enzymów, które biorą udział w degradacji chrząstki stawowej (4). Wyniki badań sugerują, że siarczan glukozaminy stosowany w stężeniu 50-500 μmol, wpływa korzystnie na regenerację dotkniętej chorobą tkanki (5).
Siarczan glukozaminy nie wchodzi w interakcje z innymi lekami, za to może chronić przed nieodpowiednim wpływem na chrząstkę niektórych leków przeciwzapalnych.

Glukozamina:

- przyczynia się do utrzymania prawidłowego stanu stawów,
- zmniejsza udział niektórych enzymów degradujących chrząstkę stawową.

Źródła:

1) Kelly GK.: The role of glucosamine sulfate and chondroitin sulfates in the treatment of degenerative joint disease. Altern Med Rev 1998;
2) Sutton L., Rapport L., Lockwood B.: Glucosamine: con or cure? Nutrition 2002;
3) Towheed T., Maxwell L.: Anastassiades TP i wsp. Glucosamine therapy for treating osteoarthritis (Review). Cohrane Collab 2009;
4) Häuselmann HJ.: Nutripharmaceuticals for osteoarthritis. Best Practice Res Clin Rheumatol 2001;
5) Piperno M., Reboul P.: Hellio Le Graverand MP i wsp. Glucosamine sulfate modulates dysregulated activities of human osteoarthritis chondrocyte in vitro. Osteoarth Cartil 2000;

-----------------------

Niniejszy materiał nie stanowi zaleceń dietetycznych lub lekarskich. Przed rozpoczęciem suplementacji diety zaleca się kontakt z lekarzem, farmaceutą lub dietetykiem. Przyjmowanie suplementów diety nie powinno zastępować zdrowego trybu życia oraz zróżnicowanej diety. Suplementy diety mają na celu uzupełnienie ewentualnych niedoborów w diecie, nie są produktami leczniczymi. Nie należy stosować produktów w przypadku uczulenia na którykolwiek ze składników. Nie należy stosować produktów w przypadku przyjmowania środków leczniczych. Jednoczesne ich przyjmowanie należy poprzedzić konsultacją z lekarzem lub farmaceutą. W przypadku wystąpienia działań niepożądanych należy natychmiast zrezygnować z zażywania produktu. Produkty nie mogą być stosowane przez kobiety w ciąży, matki karmiące i dzieci bez konsultacji lekarskiej. 

Informacje na temat substancji zawarte w Kompendium Wiedzy zostały przygotowane na zlecenie firmy ForMeds. ForMeds jest producentem suplementów diety, które mogą zawierać opisane substancje. Wybór prezentowanych składników jest wyborem subiektywnie przygotowanym przez ForMeds, mającym na celu m.in. wyjaśnienie czym są lub przybliżenie ich funkcji. Materiał został przygotowany zgodnie z najlepszą wiedzą, należytą starannością na podstawie źródeł naukowych. Jeśli nie znaleźli Państwo poszukiwanych informacji na temat innych substancji, prosimy o kontakt i przekazanie sugestii, które pozwolą wzbogacić niniejszy materiał. 

Opracowanie jest własnością firmy ForMeds. Kopiowanie lub rozpowszechnianie jest możliwe wyłącznie po otrzymaniu pisemnej zgody firmy ForMeds.