logo

Stosowanie suplementów diety przed zabiegami medycznymi


Uzupełnianie poziomu witamin i mikroelementów w naszym organizmie zazwyczaj nie jest niczym skomplikowanym i nie zawsze wymaga konsultacji lekarskich. Często sami stosujemy odpowiednie suplementy w celu zwiększenia odporności czy poprawy kondycji włosów, skóry i paznokci. Jednak w niektórych przypadkach warto zasięgnąć wcześniej wiedzy i opinii lekarza prowadzącego, zanim skorzystamy z któregoś ze środków.

Odpowiednie przygotowanie

Suplementy diety kojarzą się nam ze wzmocnieniem organizmu i poprawą samopoczucia oraz stanu zdrowia. O dziwo nie zawsze tak jest, a bywają też sytuacje, gdy stosowanie witamin i mikroelementów powinno być ograniczone. W niektórych sytuacjach przyjmowanie preparatów suplementacyjnych nie jest zalecane na dwa tygodnie przed planowanym zabiegiem operacyjnym. Zawarte w nich składniki mogą wpływać na działanie narkozy, a w konsekwencji powodować także problemy sercowo-naczyniowe.

Witaminy i mikroelementy nie są lekami, a co za tym idzie, nie pomogą nam w pozbyciu się różnego rodzaju schorzeń. Mogą stanowić jedynie wzmocnienie organizmu poprzez odżywienie i usprawnienie niektórych procesów, jakie w nim zachodzą. Jednak ich zastosowanie powinno być zawsze skonsultowane z lekarzem, który określi czy nie mamy przeciwskazań do przyjmowania takich specyfików.

Nadzieja dla chorych na raka

Ostatnie badania medyczne wykazują, że suplementy diety w niektórych przypadkach nie powinny być pomijane, a wręcz przeciwnie. Ich zastosowanie przynosi wymierne korzyści w postaci szybszego powrotu do zdrowia. Szczególnie dotyczy to osób chorych na raka i zmagających się z problemami onkologicznymi. Wielu naukowców podkreśla, że w ich sytuacji stosowanie suplementów może znacznie zwiększyć szanse na całkowite wyleczenie i przyspieszenie procesu rekonwalescencji.

Pacjenci przygotowujący się do operacji onkologicznej powinni na dwa tygodnie przed zabiegiem zacząć przyjmowanie witamin i minerałów. Dotyczy to nie tylko tych, którzy posiadają niedobory w tym zakresie. Nawet osoby, które nie wykazują żadnych oznak awitaminozy czy ich wyniki nie świadczą o tego typu problemach, powinny regularnie uzupełniać wartości odżywcze w swoim organizmie. Skuteczność takiej metody potwierdzają m.in. badania przeprowadzone na Gdańskim Uniwersytecie Medycznym.

Czemu tak się dzieje? Otóż gdy pacjent dowiaduje się o swojej chorobie, często spotykaną reakcją jest osłabienie samopoczucia, brak apetytu, a także depresja. Taki stan organizmu powoduje spadek poziomu białka, które wzmacnia procesy zachodzące w ciele i umyśle. Stosowanie suplementów diety pozwala na odbudowanie obniżonej zawartości substancji odżywczych, co z kolei przekłada się na wzmocnienie organizmu do walki z chorobą.