logo

Resweratrol


Resweratrol to naturalny polifenol, należący do grupy fitoaleksyn. Jego obecność stwierdzono w ponad 70 gatunkach roślin, w większości są to rośliny jadalne. Ze względu na najwyższą jego zawartość, głównym źródłem resweratrolu są winogrona i produkowane z nich wina czerwone. Resweratrol występuje w dwóch formach: -cis i -trans. Druga forma, trans-resweratrol, jest najbardziej biologicznie aktywną i korzystną dla organizmu człowieka. Wchłanianie resweratrolu w organizmie człowieka następuje w jelicie cienkim.

Funkcje resweratrolu:

Resweratrol może zapobiegać niedokrwieniu mięśnia sercowego. Kardioprotekcyjne działanie tego związku wynika z co najmniej kilku mechanizmów. Hamuje on agregację płytek krwi, uszkodzenia kardiomiocytów, i jednocześnie pobudza regenerację tkanki mięśnia sercowego (1). Resweratrol ma również działanie przeciwzapalne. W głównej mierze wynika to z jego zdolności do hamowania syntezy i wydzielania mediatorów reakcji zapalnej. W ostatnich latach rezweratrol budzi duże zainteresowanie ze względu na działanie ochronne na układ nerwowy. Ma to szczególne znaczenie w odniesieniu do choroby Alzheimera i choroby Parkinsona. Przy chorobie Parkinsona, rezweratrol wykazuje zdolność hamowania produkcji cytokin prozapalnych, co wpływa łagodząco na przebieg choroby. Efekty te odnotowano już po dwóch tygodniach stosowania związku (2). W ciągu ostatnich lat wzrasta liczba dowodów wskazujących, że rezweratrol może być przydatny w zapobieganiu i leczeniu niektórych zaburzeń metabolicznych, w tym cukrzycy. Pozytywny wpływ rezweratrolu u chorych na cukrzycę wynika z: m.in. ze zmniejszenia stężenia glukozy we krwi, oraz ochrony komórek βtrzustki (3).

Resweratrol:

- działa kardioprotekcyjnie i przeciwagregacyjnie,
- działa ochronnie na tkanki mózgu,
- działa przeciwzapalnie,
- działa przeciwstarzeniowo,
- działa antyoksydacyjne.

Źródła:

1) Kopeć A., Piątkowska E., Leszczyńska T., et al. Prozdrowotne działanie resweratrolu. „Żywność Nauka. Technologia. Jakość” 2011, nr 5 (78);
2) Mikuła-Pietrasik J., Kuczmarska A., Książek K.: Biologiczna wielofunkcyjność resweratrolu i jego pochodnych.;
3) Stępień M., Bogdański P., Suliburska J., et al.: Wpływ resweratrolu na cukrzycę i choroby sercowo-naczyniowe. „Forum Zaburzeń Metabolicznych” 2012, tom 3, nr 4;

Opracowanie jest własnością firmy FORMEDS Sp. z o. o. Kopiowanie lub rozpowszechnianie jest możliwe wyłącznie po otrzymaniu pisemnej zgody firmy FORMEDS Sp. z o. o.