logo

Glukozamina


Glukozamina jest naturalną substancją wytwarzaną w organizmie z cząsteczek glukozy i glutaminy. Służy do syntezy glikozaminoglikanów, które odpowiadają za odbudowę uszkodzonych chrząstek. Syntezowana jest ona w małych ilościach, a z wiekiem zdolność do wytwarzania jej obniża się. Prowadzi to do niedoborów i zwyrodnienia stawów. Glukozamina nie jest dostępna w żadnym z podstawowych produktów żywnościowych, więc uzupełnianie jej niedoborów wraz z pożywieniem jest niemożliwe (2).
Zawarta w suplementach glukozamina jest dostępna w formie siarczanu glukozaminy - jest to postać o największej biodostępności dla organizmu człowieka.
U osób leczonych lekami moczopędnymi może być konieczność podawania większej dawki glukozaminy, ponieważ wydalana jest z moczem.
Wchłanianie glukozaminy zwiększa witamina C.

Funkcje glukozaminy:

Naturalnych procesów zwyrodnieniowych nie da się zatrzymać, ale można je opóźnić. Najważniejszym działaniem jest właściwa profilaktyka zdrowia stawów. Glukozamina to uznany środek używany w chorobie zwyrodnieniowej stawów, należy jednak pamiętać, że można oczekiwać jej skuteczności w mało zaawansowanych postaciach choroby.
Glukozamina wykorzystywana jest przez komórki tkanki chrzęstnej- chondrocyty, które mocują jej cząsteczki w łańcuchy glikozaminoglikanów (3). Zmniejsza ona również udział niektórych enzymów, które biorą udział w degradacji chrząstki stawowej (4). Wyniki badań sugerują, że siarczan glukozaminy stosowany w stężeniu 50-500 μmol, wpływa korzystnie na regenerację dotkniętej chorobą tkanki (5).
Siarczan glukozaminy nie wchodzi w interakcje z innymi lekami, za to może chronić przed nieodpowiednim wpływem na chrząstkę niektórych leków przeciwzapalnych.

Glukozamina:

- przyczynia się do utrzymania prawidłowego stanu stawów,
- zmniejsza udział niektórych enzymów degradujących chrząstkę stawową.

Źródła:

1) Kelly GK.: The role of glucosamine sulfate and chondroitin sulfates in the treatment of degenerative joint disease. Altern Med Rev 1998;
2) Sutton L., Rapport L., Lockwood B.: Glucosamine: con or cure? Nutrition 2002;
3) Towheed T., Maxwell L.: Anastassiades TP i wsp. Glucosamine therapy for treating osteoarthritis (Review). Cohrane Collab 2009;
4) Häuselmann HJ.: Nutripharmaceuticals for osteoarthritis. Best Practice Res Clin Rheumatol 2001;
5) Piperno M., Reboul P.: Hellio Le Graverand MP i wsp. Glucosamine sulfate modulates dysregulated activities of human osteoarthritis chondrocyte in vitro. Osteoarth Cartil 2000;

Opracowanie jest własnością firmy FORMEDS Sp. z o. o. Kopiowanie lub rozpowszechnianie jest możliwe wyłącznie po otrzymaniu pisemnej zgody firmy FORMEDS Sp. z o. o.