logo

Koenzym Q10


W warunkach prawidłowej homeostazy organizmu koenzym Q10 jest produkowany we wszystkich tkankach i komórkach w ilościach wystarczających do spełnienia swojej roli fizjologicznej. Jego zawartość w narządach człowieka jest zróżnicowana i wynosi od 8–114 µg koenzymu Q10/g tkanki (2). Najwyższy poziom jest w sercu i nerkach, które mają największe zapotrzebowanie na energię. Niestety wraz z wiekiem, czy przy nieodpowiedniej diecie poziom Q10 spada. Główną funkcją koenzymu Q10 jest udział w mitochondrialnym transporcie elektronów w łańcuchu oddechowym, a więc w wytwarzaniu energii każdej komórki. Jest więc niezbędny do prawidłowej pracy wszystkich narządów, a w szczególności serca. Stwierdzono, że osoby z chorobami sercowo-naczyniowymi mają znacznie niższy poziom koenzymu Q10w mięśniu sercowym w porównaniu do tych zdrowych. Największe badanie z zastosowaniem koenzymu Q10 na pacjentach z ciężką niewydolnością serca (Q-SYMBIO - przeprowadzone pod kierunkiem Profesora dr hab. Svenda Aage Mortensena ze Szpitala Uniwersyteckiego w Kopenhadze) wykazało, iż suplementacja CoQ10 zmniejsza nasilenie objawów i obniża śmiertelność oraz poważne, niepożądane zdarzenia sercowo-naczyniowe u pacjentów z zastainową niewydolnością krążenia (4). CoQ10 jest także jednym z ważniejszych antyoksydantów, który zapobiega generacji wolnych rodników, oksydacyjnym modyfikacjom białek, lipidów i DNA oraz przyczynia się do regeneracji innego silnego antyoksydanta – alfa-tokoferolu (witaminy E). W wielu chorobach, których rozwój jest związany ze wzrostem ilości i intensywności działania reaktywnych form tlenu, dochodzi do obniżenia poziomu koenzymu Q10 w organizmie człowieka. Postępowanie terapeutyczne polega wtedy na suplementacji lub zwiększonym spożyciu bogatych w koenzym Q10 produktów spożywczych, bądź też na podawaniu związków, które są niezbędne do jego syntezy, czyli kwasu foliowego czy witamin z grupy B i znacząco podnoszą poziom Q10 w organzimie (3).

Koenzym Q10:

- bierze udział w wytwarzaniu energii,
- może przyczyniać się do zmniejszenia ryzyka zdarzeń sercowo-naczyniowych przy zastoinowej niewydolności krążenia,
- pomaga w ochronie komórek przed stresem oksydacyjnym,
- pomaga w regeneracji zredukowanej formy witaminy E.

Źródła:

1) Siemieniuk E., Skrzydlewska E.: Koenzym Q10 – biosynteza i znaczenie biologiczne w organizmach zwierząt i człowieka "Postepy Hig Med Dosw." (online), 2005 nr 59;
2) Aberg F., Appelkvist E.L., Dallner G., Ernster L.: Distribution and redox state of ubiquinones in rat and human tissues. "Arch. Biochem. Biophys." 1992; 295;
3) Willis R., Anthony M., Sun L., Honse Y., Qiao G.: Clinical implications of the correlation between coenzyme Q10 and vitamin B6 status. Biofactors, 1999; 9:
4) Mortensen SA, Rosenfeldt F, Kumar A et al. The effect of coenzyme Q10 on morbidity and mortality in chronic heart failure. J Am Coll Cardiol Heart Failure, 2014; 2:
5) Sohal RS. Coenzyme Q and vitamin E interactions [review]. Methods Enzymol, 2004; 378;

Opracowanie jest własnością firmy FORMEDS Sp. z o. o. Kopiowanie lub rozpowszechnianie jest możliwe wyłącznie po otrzymaniu pisemnej zgody firmy FORMEDS Sp. z o. o.