Resweratrol - właściwości, działanie, przeciwskazania

OPC_winogrona_resveratrol

Resweratrol – związek wpływający na układ sercowo-naczyniowy.

Resweratrol – co to? To związek organiczny będący polifenolową pochodną stilbenu, zbudowany z dwóch pierścieni fenolowych. Występuje w dwóch formach: cis i trans, jednak to forma trans-resweratrolu występuje częściej i wykazuje się aktywnością biologiczną. Co ciekawe, forma cis, może ulegać przekształceniu w formę trans pod wpływem działania promieni UV, czy obniżonym pH. Trans-resweratrol jest trwalszym izomerem niż cis-resweratrol. Trans-resweratrol wyizolowano po raz pierwszy w 1939 roku, a w 1976 roku stwierdzono jego obecność w winie i owocach winogron Vitis vinifera.

Odkryj produkty zawierające ten składnik:

    W jakich produktach występuje resweratrol? – źródła resweratrolu

    Resweratrol został zidentyfikowany w ponad 70 gatunkach roślin. Trans-resweratrol i jego glukozyd, które pozytywnie wpływają na organizm znajdziemy w owocach i powstałych z nich przetworach. Źródłem resweratrolu jest: rdest (Polygonum Cuspidatum) winogrona (Vitis vinifera) i wino, orzeszki ziemne, borówka czarna, żurawina, truskawka, morwa czy soja.

    Analizy składu wykazały, że surowe produkty (orzeszki ziemne, winogrona) zawierają głównie glukozyd trans-resweratrolu. Poddanie ich obróbce i wytworzenie np. czerwonego wina prowadzi do powstania aglikonów cis- i trans-resweratrolu, dlatego w winogronach identyfikuje się niższe stężenie niż w czerwonym winie.

    Zatem gdzie jest najwięcej resweratrolu? Szczególną ilość tego polifenolu zawiera skórka i nasiona winogron. Jednak to w korzeniu rdestowca ostrokończystego (Reynoutria japonica) zidentyfikowano najwięcej trans-resweratrolu. W badaniu wykazano, że napar z tej rośliny zawierał ok. 974 mg całkowitego resweratrolu występującego jako aglikon i glukozyd.

    Użytkownicy forów internetowych często zadają pytanie: jakie są źródła resweratrolu? W jakich produktach jest resweratrol? Jakie produkty są bogate w resweratrol? A gdzie jest najwięcej resweratrolu?

    Według powyższych informacji bogatym źródłem resweratrolu jest m.in. korzeń rdestowca czy winogrona. Alternatywą dla spożywania rdestu czy winogron są suplementy diety zawierające te składniki. Ważne jest, aby producent deklarował standaryzację użytego składnika na zawartość resweratrolu. Takie suplementy można spożywać w formie proszku, tabletek, czy w kapsułkach twardych (np. pullulanowych) zgodnie z zaleceniami wytwórcy.

    Czy wiesz, że...?

    istnieje takie pojęcie jak „paradoks francuski”? Opisany został w 1992 roku i dotyczył nielogiczności regularnego spożywania czerwonego wina, a zmniejszeniem problemów z układem krążenia i sercem przy diecie bogatej w tłuszcze. Reakcja ta została przypisana obecności i działaniu trans-resweratrolu pochodzącym z wina. Trzeba jednak pamiętać, że przy obecnym stanie wiedzy do „paradoksu francuskiego” podchodzi się z większym sceptycyzmem.

    Właściwości i działanie resweratrolu – za co odpowiada resweratrol?

    • wspomaga pracę serca i naczyń krwionośnych

    Zmienione funkcjonowanie naczyń krwionośnych może być wynikiem starzenia się organizmu jak i stresu oksydacyjnego, a także odkładaniem się lipidów na wewnętrznej stronie ściany naczyń. Badania wykazują, że zwiększona negatywna reakcja organizmu na bodźce może wypływać na dysfunkcję śródbłonka naczyń i zwężenie światła tętnic, prowadząc do pęknięcia blaszki.

    Trans-resweratrol wykazuje działanie kardioprotekcyjne. W jednej z analizowanych prac doktorskich opisuje się wzmożenie relaksacji mięśni gładkich naczyń i wpływ na ochronę śródbłonka naczyniowego po zastosowaniu tego związku. Działanie ochronne może być wynikiem zahamowania enzymu reduktazy chinonowej, prowadząc do wzmożonej aktywności komórkowych enzymów antyoksydacyjnych oraz wzrostu odporności na stres oksydacyjny w komórkach.

    Dowodzi się, że rdest Polygonum Cuspidatum wykazuje zdolność do wychwytywania wolnych rodników działając antyoksydacyjnie. Resweratrol wpływa na zahamowanie peroksydacji lipidów, a także ogranicza wnikanie utlenionych lipoprotein o niskiej gęstości do ścian naczyń krwionośnych. Badacze wykazali poprawę pracy śródbłonka naczyń po 6 tygodniach stosowania 75 mg resweratrolu dziennie przez osoby w wieku 40 – 75 lat. W jednej z prac udowodniono, że resweratrol ma wpływ na agregację płytek krwi poprzez zakłócenie nadmiernej negatywnej odpowiedzi organizmu na bodźce w sygnalizacji trombiny. Polifenol ten chroni metabolizm nukleotydów adenozynowych śródbłonka.

    Czy nadmiar resweratrolu w organizmie jest możliwy?

    Przeprowadzone na zwierzętach badania wykazują, że trans-resweratrol po wchłonięciu jest transportowany do serca, wątroby i nerek, a następnie wydalany przez nerki wraz z moczem oraz z żółcią z wątroby.

    W świetle naukowych dowodów:

    • Badanie trwające 6 miesięcy kontrolowane ślepą próbą, przeprowadzone na 80 osobach wykazało, że grupa otrzymująca 400 mg resweratrolu dziennie ma znaczący spadek prędkości fali tętna na kostce ramiennej. W wyniku badania stwierdzono, że resweratrol może poprawić funkcję rozkurczową lewej komory i zmniejszenie frakcyjnego wzrostu zawartości kolagenu u osób z wysokim ciśnieniem krwi [1].

    • W badaniu trwającym 6 tygodni potwierdzonym ślepą próbą, w którym utworzono dwie grupy, w każdej po 10 osób podawano ekstrakt z Polygonum Cuspidatum zawierający 40 mg resweratrolu i placebo. Wykazano, że w grupie resweratrolu stres oksydacyjny w krwi został wyciszony, co miało pozytywny wpływ na pozostałe parametry organizmu [4].

    • 144 uczestników badania borykających się z problemem niedocierania do serca odpowiedniej ilości tlenu spowodowanego zwężeniem światła tętnic podzielono na grupę badawczą i kontrolną. Poza standardowym schematem terapii podawano w jednej grupie Polygonum cuspidatum wraz z inną rośliną. W grupie eksperymentalnej objawy uległy złagodzeniu [5].

    • Badanie przeprowadzone na 64 osobach z problemem zwężonego światła tętnic szyjnych, które podzielono na grupę kontrolną i eksperymentalą, której podawano ekstrakt z rdestu i głogu przez 6 miesięcy wykazało pozytywne działanie ekstraktów przeciw zwężaniu tętnic [6].

    Resweratrol – suplementacja i dawkowanie

    W badaniach resweratrol wykazuje pozytywne efekty przy stosowaniu w bardzo szerokim zakresie dawek, od 40 do nawet 400 mg.

    Resweratrol – po jakim czasie efekty suplementacji będą zauważalne?

    W badaniach wykazano pozytywny wpływ działania resweratrolu już po 6 tygodniach od rozpoczęcia suplementacji.

    Resweratrol – skutki uboczne

    W badaniu na mężczyznach w wieku 60 – 72 lat wykazano, że stosowanie dawek resweratrolu 250 mg dziennie i uprawianie treningu wysiłkowego osłabia pozytywne efekty ćwiczeń. Wskazano niekorzystny wpływ na maksymalny pobór tlenu, obniżenie ciśnienia krwi czy lipidów, które miał wywołać trening.

    Nie wskazuje się skutków ubocznych stosowania resweratrolu przy dawkach do 1000 mg dziennie, przy krótkotrwałym stosowaniu. Wyższe dawki mogą powodować wymioty, biegunkę czy problemy z wątrobą.

    Resweratrol – przeciwskazania

    Nie zaleca się stosowania składnika u osób szczególnie wrażliwych jak np. u kobiet w ciąży i karmiących piersią oraz u dzieci bez uprzedniej konsultacji specjalistycznej.

    Baza danych PubMed, która obejmuje artykuły z dziedziny medycyny i nauk biologicznych wskazuje na przeprowadzenie ponad 260 badań klinicznych różnych produktów zawierających resweratrol na ludziach.

    9
    Analizowanych badań
    6
    Wskazywało istotny statystycznie pozytywny wpływ na organizm

    Źródła:

    1. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/36854725/
    2. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3810808/
    3. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8168448/
    4. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2936054/
    5. https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0378874121007595?via%3Dihub
    6. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24956862/
    7. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29473382/
    8. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC9833411/
    9. https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0378874113003437?via%3Dihub
    10. A. Kopeć i in., Prozdrowotne właściwości resweratrolu, "Żywność. Nauka. Technologia. Jakość.", nr 5 (78), 5-15. 2011.
    11. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6164842/
    12. Stępień M., Bogdański P., Suliburska J., Jabłecka A., Pupek-Musialik D.: Wpływ resweratrolu na cukrzycę i choroby sercowo-naczyniowe. Forum zaburzeń metabolicznych 2012, tom 3, nr 4, 140-145
    13. https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0261561414000843
    14. Burns J., Yakota, T., Ashihara H., Lean M.E.J., Crozier A.: Plant foods and herbal sources of resveratrol. J. Agric. Food Chem. 2002; 50: 3337–3340
    15. Teoretyczne badanie biofizykochemicznych właściwości resweratrolu i jego pochodnych Damian Mikulski. Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu Wydział Chemii. Poznań, 2010.
    16. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/15342215/

    Publikowane informacje mają charakter wyłącznie informacyjny i nie powinny zastępować indywidualnych konsultacji lekarskich. Zaleca się skonsultowanie z lekarzem lub terapeutą przed rozpoczęciem jakiejkolwiek terapii. Wydawca nie dąży do nawiązania relacji lekarz-pacjent ze swoimi czytelnikami. Nie bierze również odpowiedzialności za wiarygodność, skuteczność lub prawidłowe stosowanie informacji umieszczonych na stronie, ani za ewentualne problemy zdrowotne wynikające z omówionych terapii.

    Odkryj nasze bestsellery: