Karczoch - właściwości, działanie, przeciwskazania

Karczoch

Ekstrakt z karczocha - zaskakujące korzyści płynące z popularnej rośliny basenu Morza Śródziemnego

Karczoch zwyczajny (Cynara scolymus L.), znany również jako artyszok, jest rośliną wieloletnią, która zdobyła popularność głównie w basenie Morza Śródziemnego, a łodygi mogą osiągać nawet 2 m wysokości. Częściami jadalnymi karczocha są mięsiste dna kwiatowe oraz wewnętrzne przylistki.

Karczoch to nie tylko smakowity dodatek do posiłków, ale także skarbnica cennych składników dla naszego zdrowia. Jest bogaty w liczne związki biologicznie czynne, takie jak kwasy fenolowe, fitosterole, flawonidy, błonnik pokarmowy oraz minerały i witaminy.

Odkryj produkty zawierające ten składnik:

    Właściwości ekstraktu z karczocha zwyczajnego i cynaryny:

    • pozytywnie wpływają na funkcjonowanie wątroby
    • pomaga w prawidłowym trawieniu
    • wspomaga detoksykację wątroby,
    • pomaga regulować wagę,
    • wspiera pracę serca i reguluje ilość lipidów we krwi.

    Czy wiesz, że…?

    Jednym z najważniejszych składników biologicznie aktywnych w karczochu jest cynaryna czyli kwas 1,5-dikawoilochinowy, który działa wielopłaszczyznowo na organizm dlatego w suplementach diety szukaj standaryzowanego ekstraktu na ten związek.

    Rola ekstraktu karczocha zwyczajnego w organizmie

    Suplementacja ekstraktu z karczocha zwyczajnego wspiera wątrobę co wynika przede wszystkim z właściwości przeciwutleniających zawartych w nim związków. Substancjami odpowiedzialnymi za efekt ochronny na wątrobę są związki polifenolowe z karczocha w tym cynaryna. Jest to związek o właściwościach hepatoprotekcyjnych, przeciwdziała otłuszczeniu wątroby, stymuluje wydzielanie żółci. Głównym aspektem aktywności biologicznej karczocha jest ochrona i regeneracja komórek wątroby.

    Właściwości i działanie ekstraktu z karczocha

    Pozytywne właściwości i działanie ekstraktu z karczocha wpływają na regulację przemiany materii i zmniejszają symptomy podrażnienia żołądka. Redukuje zespół objawów powodujących dyskomfort związany z przyjmowaniem pokarmów i trawieniem. Może stymulować produkcję i wydzielanie żółci w wątrobie, co ma ogromne znaczenie w zapewnieniu prawidłowego przebiegu procesów trawiennych, wchłaniania, a ponadto żółć pobudza ruchy perystaltyczne jelit.

    Powyższe właściwości pozwalają zalecać profilaktyczne stosowanie preparatów z karczocha w problemach z wątrobą, szczególnie w połączeniu z wyciągiem z nasion ostropestu plamistego wykazującego synergistyczne działanie.

    W świetle dowodów naukowych:

    • W badaniach na zwierzętach udowodniono że karczoch obniżania poziomu cholesterolu we krwi redukując syntezę cholesterolu w wątrobie poprzez stymulację aktywności HMG-CoA (reduktaza hydroksymetyloglutarylo-koenzymu A) [3].

    • Badania dowiodły, że cynaryna znacząco przeciwdziałała toksycznemu stłuszczeniu wątroby, a także powodowała obniżenie stężenia cholesterolu w osoczu i jego zawartości w komórkach wątroby [5].

    Kiedy zaleca się suplementację ekstraktem z karczocha i cynaryny?

    • dla wsparcia funkcjonowanie wątroby
    • dla prawidłowego trawienia
    • dla detoksykacji wątroby,
    • dla regulacji wagi
    • dla wsparcia pracy serca
    • dla regulacji ilość lipidów we krwi

    Ekstrakt z karczocha - przeciwwskazania

    Właściwości i działanie ekstraktu z karczocha oraz cynaryny zostały udowodnione w licznych badaniach jednak nie zaleca się stosowania przez dzieci oraz kobiety w ciąży i karmiące bez konsultacji lekarskiej.

    Baza danych PubMed, która obejmuje artykuły z dziedziny medycyny i nauk biologicznych wskazuje na przeprowadzenie 44 badań klinicznych wraz z metaanalizami ekstraktu z karczocha na ludziach, w tym aż 12 opublikowanych badań pojawiło się na przestrzeni ostatnich 3 lat.

    3
    Analizowanych badań
    3
    Wskazywało istotny statystycznie pozytywny wpływ na organizm

    Źródła:

    1. https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0965229920318793 The effects of supplementation with Cynara scolymus L. on anthropometric indices: А systematic review and dose-response meta-analysis of clinical trials Niloofar Hemati a, Kamesh Venkatakrishnan b, Samira Yarmohammadi a, Mozhgan Moradi a, Amir Reza Moravejolahkami c, Amir Hadi d, Sajjad Moradi e, Ina Yosifova Aneva f, Mohammad Hosein Farzaei
    2. https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S096522992031058X Effects of Cynara scolymus L. on glycemic indices:A systematic review and meta-analysis of randomized clinical trials Author links open overlay panelCyrus Jalili a, Sajjad Moradi b c, Atefeh Babaei a d, Behnoosh Boozari c, Omid Asbaghi e, Anastasia-Viktoria Lazaridi h, Mohammad Ali Hojjati Kermani f, Maryam Miraghajani g h
    3. KARCZOCH ZWYCZAJNY (CYNARA SCOLYMUS) – INNOWACYJNY SUROWIEC O BOGATYCH WŁAŚCIWOŚCIACH LECZNICZYCH Dorota Teterycz, Monika Michalak-Majewska UP w Lublinie, Wydział Nauk o Żywności i Biotechnologii
    4. Renata Nurzyńska-Wierdak, Andrzej Sałata, Rafał Stepaniuk Katedra Warzywnictwa i Roślin Leczniczych Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie Leszczyńskiego 58; 20-068 Lublin E-mail: renata.nurzynska@up.lublin.pl PROZDROWOTNE WŁAŚCIWOŚCI KARCZOCHA ZWYCZAJNEGO (CYNARA SCOLYMUS L., ASTERACEAE)
    5. Karczoch zwyczajny – lek roślinny Maksymilian KULZA1 Katarzyna ADAMSKA1 Monika SEŃCZUK-PRZYBYŁOWSKA1 Anna WOŹNIAK1 Anna WACHOWIAK1 Izabela MIECHOWICZ2 MaLgorzata HOROSZKIEWICZ3 Gerard NOWAK4 Ewa FLOREK
    6. https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0102695X17305641

    Publikowane informacje mają charakter wyłącznie informacyjny i nie powinny zastępować indywidualnych konsultacji lekarskich. Zaleca się skonsultowanie z lekarzem lub terapeutą przed rozpoczęciem jakiejkolwiek terapii. Wydawca nie dąży do nawiązania relacji lekarz-pacjent ze swoimi czytelnikami. Nie bierze również odpowiedzialności za wiarygodność, skuteczność lub prawidłowe stosowanie informacji umieszczonych na stronie, ani za ewentualne problemy zdrowotne wynikające z omówionych terapii.

    Odkryj nasze bestsellery: