Biotyna

Witamina B7 (biotyna, witamina H) jest heterocyklicznym związkiem organicznym, należącym do witamin rozpuszczalnych w wodzie, w którego skład wchodzi pierścień tiofenowy i imidazolowy, do których dołączony jest boczny łańcuch kwasu walerianowego. Biotyna występuje w postaci różnych izomerów, jednak jedynie d-biotyna jest formą aktywną biologicznie w organizmie człowieka. Zalecane dzienne spożycie biotyny dla osoby dorosłej wynosi ok. 30 µg.

W jakich produktach występuje biotyna?

Jest ona powszechnie dostępna w różnych produktach spożywczych, zarówno w stanie wolnym, np. w mleku i warzywach, jak i w formie połączeń z białkami – w mięsie lub drożdżach. Produktami najbardziej bogatymi w biotynę są: wątroba, grzyby, mąka sojowa, wyciąg z drożdży czy kalafior. Przyjęto, że biotyna w postaci wolnej jest przyswajalna w lepszym stopniu niż w formie związanej.

Właściwości  biotyny

Biotyna stanowi grupę prostetyczną enzymów z grupy karboksylaz. Jako koenzym karboksylaz: pirogronianowej i acetylo-CoA uczestniczy w glukoneogenezie i syntezie kwasów tłuszczowych. Natomiast jako składnik propionylo-CoA oraz β-metylokrotonylo-CoA bierze udział w przemianach metabolicznych związków propionowych oraz reakcjach katabolicznych aminokwasów. Biotyna wykazuje również wpływ na właściwe funkcjonowanie włosów i skóry. Istotne jest również, że wraz z witaminą K, uczestniczy w syntezie protrombiny, czyli substancji odpowiedzialnej za krzepnięcie krwi.Niedobór biotyny może prowadzić do odczuwania znużenia, spadku apetytu, rumienia, problemów z łuszczeniem się skóry, niedokrwistości czy też do podwyższenia poziomu cholesterolu we krwi.

Działanie biotyny:

- przyczynia się do utrzymania prawidłowego metabolizmu energetycznego,- pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu układu nerwowego,- przyczynia się do utrzymania prawidłowego metabolizmu makroskładników odżywczych,- pomaga w utrzymaniu prawidłowych funkcji psychologicznych,- pomaga zachować zdrowe włosy,- pomaga w utrzymaniu prawidłowego stanu błon śluzowych,- pomaga zachować zdrową skórę.

Źródła:

1) Jarosz M. Red. : Normy żywienia populacji polskiej, IŻŻ, 2012;2) Gawęcki J., Hryniewiecki L. red.: Żywienie człowieka. Podstawy nauki o żywieniu. PWN, 2008;3) Gawęcki J. red.: Witaminy. Wydawnictwo AR w Poznaniu, 2002;4) Brzozowska A. red. : Składniki mineralne w żywieniu człowieka. Wydawnictwo AR w Poznaniu, 2002;

Publikowane informacje mają charakter wyłącznie informacyjny i nie powinny zastępować indywidualnych konsultacji lekarskich. Zaleca się skonsultowanie z lekarzem lub terapeutą przed rozpoczęciem jakiejkolwiek terapii. Wydawca nie dąży do nawiązania relacji lekarz-pacjent ze swoimi czytelnikami. Nie bierze również odpowiedzialności za wiarygodność, skuteczność lub prawidłowe stosowanie informacji umieszczonych na stronie, ani za ewentualne problemy zdrowotne wynikające z omówionych terapii.

Odkryj produkty zawierające ten składnik